První výhra v Chance lize. Berani se na tři body nadřeli, Draci ze Šumperka hodně kousali

Hokejisté PSG Berani Zlín vyhráli v zápase 2. kola Chance ligy 2022/23 na ledě týmu DRACI PARS Šumperk 4:2 a vybojovali po sestupu z nejvyšší soutěže úvodní výhru v první lize. Berani potvrdili roli favorita, ale duel to nebyl vůbec lehký. Kubiš a spol. pojistili tři body až v samotném závěru při neúspěšné powerplay domácího celku. Zlínští hokejisté šli v souboji s týmem, který si udržel prvoligovou příslušnost až v zápasech o bytí či nebytí s Ústí nad Labem, ve 12. minutě. Domácí před polovinou utkání vyrovnali, ale Berani si před druhou přestávkou vybojovali dvoubrankový náskok. Šumperk v závěrečné třetině kousal, vstřelil kontaktní gól, ale svěřenci Rostislava Vlacha přidali na první vítězství pojistku gólem do prázdné brány. Góly vstřelili Valentin Claireaux, Bedřich Köhler, Daniel Gazda a Jiří Ondráček. Zlín hraje ve třetím kole ve středu 21. září v Jindřichově Hradci s Duklou Jihlava.
2.kolo, so 17.9.2022, ŠKODA aréna, Šumperk
Šumperk
2:4
(0:1, 1:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 28. min Bernat, 48. Bartoš (Vachutka, Drtil) - 12. Claireaux (J. Ondráček), 30. Köhler (T. Pospíšil, Bartko), 38. Gazda (Honejsek), 59. J. Ondráček (Claireaux). Rozhodčí: Wagner, Rapák - Roischel, Bohuněk. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 854. Střely na branku: 25:26. Zblokované střely: 7:4. Bloky: 4:7. Vhazování: 26/65 (40%) - 39/65 (60%). Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3, 2:4.

Lackovič - Drtil (A), Eliáš, Kunst, Kadeřávek, Hrachovský, Rutar, Dudycha - Žálčík (C), Bartoš (A), Průžek - Kohút, Šuhaj, Vachutka - Křemen, P. Čermák, Bernat - Jouza, Matěj Svoboda, J. Horký. Trenéři: Majer, Švagrovský, Pútec.

Huf - Gazda, M. Novotný, Bukač, M. Zbořil, Bartko, Husa - T. Pospíšil, D. Kindl, Köhler (A) - Illéš, Claireaux, J. Ondráček (A) - P. Mrázek, Honejsek, Kubiš (C) - Gago, Hejcman, P. Sedláček. Trenéři: Rost. Vlach, Jurík, Horák, Horčička.

Historicky první soutěžní zápas hokejistů Zlína se Šumperkem začali hosté v rekonstruované Škoda aréně náporem a hned ve 2. minutě se tlačili do šance Ondráček s Illéšem. Na druhé straně to v úvodních minutách zkusili Kunst a Matěj Svoboda. Na zlínského gólmana Hufa, který dostal přednost před jedničkou Kašíkem, však nevyzráli. Berani nadále kousali, měli více ze hry. V 7. minutě šumperský brankář Lackovič pravým betonem vyrazil ránu Kindla a v 8. minutě měl i štěstí, neboť střela kapitána Kubiše se zastavila na tyčce! Draci hráli v 10. minutě úvodní přesilovou hru po sporném faulu obránce Husy. V ideální příležitosti těsně minul kapitán Žálčík, vedle mířil i Bartoš s Průžkem. Berani se ubránili bez újmy na skóre a v okamžiku, kdy z trestné lavice naskočil Husa na led ,otevřeli střelecký účet utkání. Francouzský forvard Claireaux našel ideální přihrávku na útočné modré čáře a přes obránce krásně poslal kotouč po ráně zápěstím za záda Lackoviče - 0:1. Hosté byli nadále aktivnějším týmem a krátce před koncem první třetiny měli možnost přesilovky po krosčeku Hrachovského. Zlínu však početní výhoda nevyšla, za zmínku stojí jen střela obránce Gazdy. Když se před první sirénou neujala ani pumelice Bukače od modré čáry, šli Berani do kabin s hubeným náskokem.

Berani se ubránili na začátku druhé periody oslabeni, bombu Kunsta od modré čáry lapil Huf do lapačky. Draci si vytvořili už při rovnovážném stavu příležitosti na vyrovnání, ale gólman Zlína vychytal šance Matěje Svobody a Průžka. Domácí se dočkali srovnání stavu ve 28. minutě, kdy zlínská defenziva vyrobila hrubou chybu, ke kotouči se dostal Bernat a střelou po ledě překonal Hufa - 1:1. Hosté odpověděli ve 29. minutě tvrdou ránou oslavence Husy od modré čáry, s dorážkou neuspěl ani Ondráček. Ujala se až dorážka Köhlera v 31. minutě, když zkušený forvard nadvakrát dopravil kotouč do šumperské sítě po předchozí střele Pospíšila od modré čáry - 1:2. Za necelou minutu mohl být opět vyrovnaný stav, před Hufem spálili velké šance Bartoš a Kohút. Poté Jouza zahodil dvě obrovské šance. Zlínští zvýšili vedení na dvougólový náskok ve 38. minutě zásluhou využité přesilovky, když bomba Gazdy od modré čáry se zastavila až v síti - 1:3.

Draci ze Šumperka kousali i ve třetí třetině. Ve 44. minutě po dalším zaváhání v zadních řadách Zlína měl stoprocentní šanci před Hufem obránce Drtil, ale snížení odmítl. Na druhé straně po rychlém přečíslení zahrozil Mrázek. Necelou tisícovku diváků poté rozehřála bitka mezi Kunstem a Gagem, po které oba hříšníci zamířili na trestnou lavici. Při hře čtyři na čtyři domácí vstřelili kontaktní gól. Vydařenou akci vypracovali ve 48. minutě Vachutka s Drtilem a dojíždějící Bartoš usměrnil kotouč do odkryté klece - 2:3. Ve 49. minutě ujel po levém křídle Ondráček, jenže mířidla na mušce měl hodně vychýlená. Huf držel zlínské akcie nad vodou, v 52. minutě skvěle zasáhl po střele Jouzy a tři minuty před třetí sirénou po příležitosti Kohúta. Šumperk sáhl v čase 58:32 minuty ke hře bez brankáře, Berani první výhru v Chance lize pojistili čtvrtým gólem, v 59. minutě se trefil do prázdné brány Draků Ondráček - 2:4. Svěřenci Rostislava Vlacha potvrdili roli favorita, ale na tříbodové vítězství se řádně zapotili.

Lukáš Majer (hlavní trenér DRACI PARS ŠUMPERK): "Určitě nás mrzí vůči fanouškům a kapitánovi Žálčíkovi, který odehrál pětistý zápas v Chance lize, že jsme zápas nedovedli do bodu, na který jsme měli. Měli jsme na to šance a příležitosti v závěru i v powerplay. Bohužel Zlín byl celý zápas o gól napřed a ve třetí třetině si to uhrál zkušeně. Každopádně jsme ukázali cestu a velkou sílu mužstva."

Juraj Jurík (1. asistent trenéra PSG Berani Zlín): "Největší pozitivum dnešního zápasu je, že jsme získali tři body. Bohužel náš výkon nebyl optimální. Vlastně jsme začali tam, kde jsme skončili ve Zlíně. Celý zápas na nás ležela "deka". Bojovností, důsledností a sebezapřením jsme urvali na ledě Šumperka tři body, za které jsme rádi. Možná nás ještě poznamenala domácí prohra s Kolínem. Spousta hráči si musí zvyknout, že první liga má svou kvalitu a hraje se jinak než extraliga. Věřím, že vydřeným vítězstvím se nám vrátí sebevědomí. Podržel nás brankář Dan Huf a má velkou zásluhu na tom, že jsme tady vyhráli."