DERBY JE TADY! Berani si brousí zuby na Kometu, která neztratila letos ani bod

Úřadující vicemistr Tipsport extraligy Kometa Brno je jediným týmem soutěže, který doposud neprohrál. Venerova družian bude stoprocentní bilanci po čtvrtém kole hájit v úterním podvečeru na ZS Luďka Čajky ve Zlíně. Celková bilance obou soupeřů v české extralize vyznívá pro zlínské Berany, kteří vyhráli devět z doposud čtrnácti odehraných duelů. Ale pozor, poslední dva vzájemné zápasy skončily výhrou právě týmu Kometa Brno! Brněnská Kometa hrála v přípravě se střídavými výsledky, navíc letní přípravu zkomplikovalo zranění řady hráčů. “Měli hodně zraněných hráčů, další si doléčovali šrámy. Kometa má velmi zkušený tým na všech postech včetně brankáře Trvaje. Počítal jsem s tím, že budou hrát v popředí tabulky,“ řekl Rostislav Vlach, první trenér PSG Zlín. Zápas 5. extraligového kola PSG Zlín versus Kometa Brno se hraje v 17.30 hodin, pokladny jsou otevřeny od 13 hodin.

E-MAIL: hckometa@kometagroup.cz
NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCHY: 11x mistrovské tituly v letech 1955 – 1958, 1960 – 1966, vítěz PMEZ 1967, 1968 a 1969

PŘIŠLI:
Martin Falter (Sparta/ Vítkovice), Daniel Zelenka (Kroměříž – 2. liga), Roman Kadela, Martin Dočekal (oba Třebíč – 1. liga), Jan Hruška (Skalica - SVK), Jan Wasserbauer (Havlíčkův Brod – 1. liga), Miloslav Hořava (Kladno), Boris Valábik (Scranton - AHL).

ODEŠLI:
Sasu Hovi, Jiří Vašíček (Pardubice), Jozef Balej (Plzeň), Jaroslav Svoboda (Lev Praha – KHL), Michal Kempný (Slavia), Branislav Jankovič (Znojmo – EBEL), Ondřej Švaňhal (Olomouc – 1. liga), Andrej Podkonický (Zvolen – SVK), Petr Haluza (Hradec Králové – 1. liga), Radim Ostrčil (Havlíčkův Brod – 1. liga).

Realizační tým HC Kometa Brno:
Hlavní trenér: Zdeněk Venera (narozen 20.09.1957)
Asistent trenéra: Lubomír Oslizlo (narozen 10.10.1957)
Trenér brankářů: Jaroslav Odehnal
Vedoucí mužstva: Ota Železný
Maséři: Jakub Vrška, Luboš Rozkopal
Kustod: Petr Ondráček
Lékaři: MUDr. Zdeněk Ziegelbauer, MUDr. Rudolf Zvolánek

Sestava Komety Brno v minulém extraligovém kole: Trvaj - Kováčik, Žižka, Švrček, Bičánek, Valach, Malec, Valábik, Krejčiřík - Erat, L. Čermák, Dlouhý - T. Svoboda, J. Hruška, Jakub Svoboda - Holec, Petrovický, M. Hořava - Koreis, Dočekal, H. Zohorna. Trenéři: Venera a Oslizlo.

Největší hvězdy: Róbert Petrovický, Tomáš Žižka, Jiří Trvaj

Marodka: Milan Hruška, Tomáš Divíšek, Vojtěch Němec

Hráli v týmu soupeře: Tomáš Žižka, Jan Švrček, Jan Káňa (mládežnické výběry)

Kanadské bodování hokejistů Komety Brno po 4. extraligovém kole: 1. Jakub Svoboda 5 (2 + 3), Jan Hruška 5 (2 + 3), 3. Tomáš Svoboda 4 (0 + 4), 4. Miloslav Hořava 3 (1 + 2), 5. Tomáš Žižka 3 (0 + 3), 6. Radim Bičánek 2 (2 + 0), 7. Jozef Kováčik 2 (1 + 1), Hynek Zohorna 2 (1 + 1), Leoš Čermák 2 (1 + 1), Roman Erat 2 (1 + 1), Jakub Koreis 2 (1 + 1), 12. Radek Dlouhý 1 (1 + 0), Miroslav Holec 1 (1 + 0). Celkem bodovalo 13 hokejistů.

Pořadí střelců po 4. kole: 2 - Jakub Svoboda, Jan Hruška, Radim Bičánek, 1 - Miloslav Hořava, Hynek Zohorna, Leoš Čermák, Roman Erat, Jakub Koreis, Radek Dlouhý, Miroslav Holec, Jozef Kováčik.

VZÁJEMNÁ BILANCE ZÁPASŮ ZLÍNA A KOMETY BRNO - BERANI POSLEDNÍ DVA ZÁPASY PROHRÁLI

Celková bilance obou soupeřů v české extralize vyznívá pro zlínské Berany, kteří vyhráli devět z doposud čtrnácti odehraných duelů. Ale pozor, poslední dva vzájemné zápasy skončily výhrou týmu Kometa Brno!
Berani byli v loňské sezoně v zápasech s Kometou úspěšnější, neboť získali v duelech základní části sedm bodů z dvanácti možných. Doma zvítězili 4:1 a poté podlehli 2:3 v nastaveném čase, v brněnské Kajot Areně nejdříve vyhráli fotbalovým výsledkem 1:0 a poté v závěrečném kole základní části prohráli 1:4
V sezoně 2010/2011 oba rivalové vyhráli vždy dvakrát ve vzájemných soubojích a získali shodně po šesti bodech. Skóre měla Kometa zásluhou výhry v úvodním zápase nakonec lepší 12:10.
Kometa Brno hrála samostatnou českou extraligu pouze v sezoně 1995/1996, sestoupila a hrála jen první ligu. Vrátila se do ní v sezoně 2009/2010. Bilance v nejvyšší soutěži od roku 1960 však vyznívá přesvědčivě pro Brno.

V samostatné české extralize je úterní zápas na ZS Luďka Čajky ve Zlíně v pořadí teprve 15. vzájemným zápasem při následující bilanci z pohledu zlínského týmu:

Zápasy v loňské sezoně 2011/2012
Úterý 18. října, 13. kolo: PSG Zlín – HC Kometa Brno 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky:  16. min Finsterle (Leška), 19. Důras (Ondráček), 29. Köhler (Leška. Linhart), 44. Honejsek (Řezníček) - 9. Jakub Svoboda (Malec).
Vlachova družina sice nevstoupila do utkání nejlépe, neboť od 9. minuty prohrávala, nicméně poté otočila nepříznivý vývoj zápas a nakonec dovedla ostře sledovaný duel do vítězného konce. Branky zaznamenali Lukáš Finsterle, Michal Důras, Bedřich Köhler a Antonín Honejsek.

Úterý 29. listopadu, 26. kolo: HC Kometa Brno – PSG Zlín 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Branka a nahrávka: 21. min Galvas (Čajánek, Leška).
Jedinou trefu zaznamenal při přesilové hře na začátku druhé třetiny obránce Lukáš Galvas. Výborný výkon podal brankář Luboš Horčička, který za svá záda nepustil ani jeden gól. Závěr utkání pokazila hromadná bitka, rozhodčí udělili celkem 167 trestných minut.

Neděle 15. ledna, 39. kolo: PSG Zlín – HC Kometa Brno 2:3 po prodloužení (1:1, 1:0, 0:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 2. min Kubiš (Čajánek), 24. Köhler (Finsterle) - 10. Holec (Švrček), 50. T. Svoboda (Divíšek, Balej), 64. Holec (Žižka).
. Výhru Brna zařídil dvěma góly Miroslav Holec. Berani dvakrát vedli, nicméně z utkání vytěžili pouhý bod. Branky zaznamenali Pavel Kubiš a Bedřich Köhler.

Neděle 26. února, 52. kolo: HC Kometa Brno – PSG Zlín 4:1 (2:0, 2:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 4. min Petrovický (M. Hruška), 8. Čermák z trestného střílení, 33. Bičánek (Divíšek), 38. Vašíček (Holec, Petrovický) - 27. Holík (Důras, O. Veselý).
O osudu utkání rozhodly dva góly Brna v oslabení během pěti minut v úvodní třetině. Berani již nenašli síly na zvrat utkání a po výhře Vítkovic nad Třincem za tři body klesli v tabulce na sedmé místo. Jediný gól hostů dal junior Petr Holík.

Zápasy v sezoně 2010/2011
Pátek 24. září, 4. kolo: PSG Zlín – HC Kometa Brno 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky:  17. min Švrček (T. Sýkora, Důras) - 7. Veselý (Hubáček), 7. Huml (Jaroslav Svoboda), 29. Kvapil (R. Hruška, Zubíček), 56. Balej (Kvapil, Malec).
V historii české extraligy se jednalo o první prohru Zlína na domácím ledě s tímto soupeřem. Moravské derby zaplnilo zlínský zimní stadion šesti tisícovkami diváků, kteří viděli zaslouženou výhru hostů. Jediný gól Zlína vstřelil obránce Jan Švrček.

Neděle 31. října, 17. kolo: HC Kometa Brno – PSG Zlín 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 20. min Koma (Brabenec), 36. Balej (R. Hruška, Kvapil), 42. Veselý (Jaroslav Svoboda), 52. Erat (Zubíček) - 10. Balán (Holík), 39. Rachůnek (Důras, T. Sýkora).
Hokejisté PSG Zlína nenavázali na šňůru předchozích tří výher. Berani se sice ujali vedení, poté ještě srovnali stav, nicméně Brno strhlo vedení na svou stranu zásluhou využitých přesilovek. Brankář Tomáš Duba po 174 minutách inkasoval opět gól. Branky zaznamenali Stanislav Balán a Ivan Rachůnek.

Pátek 10. prosince, 30. kolo: PSG Zlín – HC Kometa Brno 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 10. min Balán (Rachůnek), 40. Kubiš (T. Sýkora), 46. Roman Vlach (Holík)  - 9. Veselý (Bičánek, R. Hruška), 57. Hubáček
Hokejisté PSG Zlín zvítězili v regionálním derby nad týmem HC Kometa Brno i zásluhou dvou šťastných branek, které posvětil až videorozhodčí. Berani slavili první výhru v regionálním derby v loňské sezoně. V brance Beranů nastoupil po čtyřzápasové pauze Tomáš Duba a předvedl velmi dobrý výkon. Kometa se potýkala s velkou marodkou a ve Zlíně hrála jen na tři pětky. Branky Beranů zaznamenali Stanislav Balán, Pavel Kubiš a Roman Vlach.

Pátek 21. ledna, 43. kolo: HC Kometa Brno – PSG Zlín 2:4 (1:1, 1:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 8. min R. Hruška (Kvapil), 30. Stehlík (Hubáček, Širokovs) - 4. Roman Vlach (J. Ondráček), 22. Galvas (Důras), 54. Hamrlík (Leška, Balaštík), 60. Důras
Hokejisté Komety Brno prohráli ve 43. kole extraligy v derby se Zlínem 2:4 a prodloužili tak výsledkovou krizi na domácím ledě. Brňané v hale Rondo nebodovali už v šestém po sobě jdoucím zápase. Ve vyrovnaném duelu rozhodli Berani o svém vítězství dvěma trefami v závěrečných sedmi minutách zásluhou zkušeného Martina Hamrlíka a Michala Důrase, který pečetil výsledek do prázdné branky.

Vzájemná bilance zápasů Zlína a Brna v nejvyšší soutěži (1960 - 2012)
CELKEM: 96 zápasů - 35 výher - 12 remíz - 49 proher - celkové skóre 265:375
DOMA: 48 zápasů - 24 výher - 4 remízy - 20 proher - celkové skóre 137:151
VENKU: 48 zápasů - 11 výher - 8 remíz - 29 proher - celkové skóre 128:224