Kouč Vašík: Cviky, které vyžaduji po hokejistech, zkouším na sobě

Pod silovou přípravou extraligových hokejistů PSG Berani Zlín je podepsán v posledních třech letech kondiční trenér Radomil Vašík. Šestadvacetiletý zlínský rodák založil soukromý klub Iron Warriors, spolupracuje s řadou sportovců z několika odvětví a zároveň je stále aktivním sportovcem na závodním poli silového trojboje. Napsal knihu a točí videa z oblasti silového tréninku. Pro webové stránky zlínského hokeje poskytl obsáhlý rozhovor. Ve druhém závěrečném díle se točila řeč především kolem koučinku, největšího úspěchu v závodnické kariéře, osobních rekordech a aktivitách na sociálních sítích.

Pane Vašíku, využíváte v suché přípravě zlínských hokejistů během silového tréninku moderní trendy?
„Určitě, v tomto oboru je důležité vzdělávání, neboť informace se mění a každý den se vyskytne něco nového. Odvětví silově kondičního tréninku jde stále rychle dopředu. Snažím se reagovat, poslouchat zahraniční podcasty, číst články a knihy a získávat zkušenosti od trenérských kolegů nejen z oblasti silově kondičního tréninku. V dnešní době je také výhodou, že mnoho informací lze získat na sociálních sítích, kde můžu mít přehled o praktikách a metodách světových trenérů. Snažím se sledovat nejnovější trendy a aplikovat je do tréninkového procesu. Důležité je mít základní znalosti o skladbě tréninku, které se nemění, a kde využíváme také osvědčených postupů z minulých let. Na druhou stranu se vždy snažíme do tréninku zakomponovat nové věci, které by mohly fungovat. Pokud mají pozitivní efekt a kluci reagují dobře, necháme je programu. Pokud nefungují, jak by měly, tak je z tréninku vyřadíme. Snažím se na to dívat kritickým pohledem, ne všechny nové postupy musejí fungovat.“

Vedle koučinku pro zlínské Berany a další sportovce a klienty pořád aktivně startujete na závodech v silovém trojboji?
„Ano. Sezona je v tomto odvětví krátká, máme za rok většinou jen jeden-dva podzimní závody. Nicméně, i tak neustále trénuji. Mé povolání vyžaduje, abych uměl provést tréninkové prvky, které chci po klucích. Při vlastním tréninku proto neustále zkouším nové věci, které bych mohl hokejistům zakomponovat do tréninkového programu. V první řadě se tedy považuji za trenéra a proto můj vlastní trénink sestavuji tedy tak, abych byl schopen zvládnout vše co chci po svých svěřencích, nicméně jsem také stále aktivní závodník, takže když je čas zařadím do tréninku více silových prvků.“

Kterého umístění na mezinárodní scéně a osobního výkonu si nejvíce ceníte?
„Jednoznačně sedmého místa na světovém šampionátu v roce 2017 v Minsku. V Bělorusku byla tehdy velká konkurence, hodnotím to jako nejvydařenější závod kariéry včetně svého nejlepšího výkonu. V celkovém součtu jsem si zapsal osobní rekord 680 kilogramů. Je to součet nejlepšího výkonu ve dřepu 252,5 kg, bench pressu 140 kg a mrtvém tahu 287,5 kg. Každopádně určitě lze výkony ještě zlepšit. Nejlepší borci v dnešní době v mé hmotnostní kategorii do 83 kilogramů zvedají kolem 830 kilogramů. Jsem z pohledu silového sportu ještě mladý závodník a proto je prostor pro zlepšení stále velký.“


Působíte jako silově-kondiční trenér a ve Zlíně jste založil soukromou posilovnu. Jak se vám daří?
„Máme oddíl silového trojboje Iron Warriors a malou soukromou posilovnu. Ironwarriors.cz je potom název mé internetové stránky, kde jsou veškeré informace o mě, co dělám, čemu se věnuji a jaké jsou možnosti případné spolupráce atd. Děkuji za otázku.“

Vedle trenérské a závodnické činnosti jste aktivní i na publikační straně. Před dvěma lety jste napsal svou první knihu.
„Ano, je to menší kniha asi o 100 stranách. Jmenuje se Kniha základních tréninkových metod Iron Warriors a zaměřuje se především na principy silového tréninku a na to, jak mohou nejen siloví sportovci zlepšit sílu co nejefektivněji a s co nejmenším rizikem zraněním. Kniha obsahuje informace o základních postupech pro skladbu tréninkového programu a také ukázku 12 týdenního tréninkového programu pro rozvoj síly. Mým cílem bylo, aby byla kniha lehce pochopitelná a praktická.“ 

Hodně aktivní jste především na sociálních sítích. Kde vás mohou fanoušci sledovat?
„Nejvíce aktivní jsem na Instagramu a Youtube. Instagram mám víceméně jakožto formu psaného blogu, kde se snažím pětkrát až šestkrát v týdnu zveřejňovat krátké tipy k silovému tréninku – provedení cviků, jak aplikovat určité tréninkové metody, tréninková doporučení, atd. Youtube kanál potom slouží pro delší naučná videa, která se snažím vydávat jednou za týden. Většinou se jedná o videa o délce 15 - 30 minut, kde rozebírám různé dotazy nebo se věnuji určitému tématu. Na Instagramu mě lze najít pod jménem radomil_vasik a na Youtube pod jménem Radomil Vašík“

Máte vůbec při vašem pracovním vytížení čas na záliby a odpočinek?
„S přítelkyní se snažíme pravidelně cestovat. V létě plánujeme výlet do Vysokých Tater. Těšíme se na nějaké pěkné výšlapy do hor. Kromě toho také rádi navštěvujeme různá evropská města jako Řím, Budapešť, Bordeaux, Berlín, atd.“


RADOMIL VAŠÍK (narozen 18. dubna 1994) je kondičním trenérem zlínského hokeje, kde má na starosti silovou přípravu extraligového týmu mužů PSG Berani Zlín a stará se rovněž o přípravu v posilovně mládežnických týmů juniorů a dorostu. Působí jako silově-kondiční trenér a zakladatel klubu Iron Warriors. Za cíl má pomoci všem sportovcům, kteří se vydali cestou silového tréninku. V rámci sedmileté trenérské práce spolupracuje s více než tři sta sportovci, a to nejen v silovém trojboji, ale rovněž v dalších sportech jako jsou kulturistika, atletika, crossfit, rugby, muay thai, box, bikros, fourcross a basketball. Zároveň stále aktivně závodí v silovém trojboji. Působí také jako trenér české juniorské reprezentace silového trojboje. Přednáší na kurzech pro trenéry silového trojboje, píše články a natočil řadu videí z oblasti silového tréninku. Napsal Knihu základních tréninkových metod Iron Warriors. „Když jsem začínal s trenérskou profesí, bylo mým cílem pomoci všem sportovcům zlepšit jejich výkon a dosáhnout jejich osobních cílů. Mám štěstí spolupracovat s velkým množství lidí z různých odvětví. Snažím se je naučit nejbezpečnější a nejefektivnější cestou co nejvíce o budování síly, svalové hmoty a atletických schopností,“ říká šestadvacetiletý úspěšný kouč.