Pohled do historie: zlínští hokejisté v NY Rangers
02.07.2017
V loňské sezoně nehrál za Rangers žádný z Čechů, ovšem není to tak dávno, co ve slavném klubu působila početná „česká legie“ v čele s Jaromírem Jágrem nebo Martinem Strakou. Určitou stopu zanechal v New Yorku i zlínský hokej. Filip Chytil na ni může v dohledné době navázat – může se stát prvním hokejistou Zlína, který po draftu modrobílý dres skutečně oblékne i v utkání NHL. Před sebou má však ještě dlouhou cestu a spoustu práce.
První draft do NHL se uskutečnil roku 1963, od té doby si New York Rangers vybrali do své organizace mimo jiné i téměř dvě desítky československých nebo českých hokejistů. Dva z nich byli úzce spjati se Zlínem, za slavný zámořský tým si však nikdy nezahráli. Luděk Čajka a Roman Pšurný.Luděk Čajka sice není odchovancem Zlína (tehdy Gottwaldova), díky svému působení na východě Moravy však patří k největším legendám klubu. Na draftu roku 1987 si ho vybrali Rangers v 6. kole jako celkově 115. hokejistu v pořadí. Obránce Čajka měl v tu dobu za sebou dvouleté působení v armádním klubu Dukla Jihlava a na podzim toho roku opět oblékl gottwaldovský dres. Na sklonku 80. let se údajně začal rýsovat jeho odchod do zámoří, vinou tragického úrazu během zápasu v Košicích v lednu 1990 a předčasné smrti však k tomuto přesunu nikdy nedošlo.
Draft 1987 byl vůbec hodně zajímavý, a to nejen z pohledu československého, ale i zlínského/gottwaldovského hokeje. Zámořské kluby toho roku sáhly po 11 tuzemských hráčích, což bylo v 80. letech poměrně vysoké číslo. Na řadu mimo jiné přišli i Rostislav Vlach (Los Angeles Kings, 11. kolo, celkově 216. volba) nebo Martin Hosták (Philadelphia Flyers, 3. kolo, celkově 62. volba), nynější generální manažer Zlína.
Z pohledu Rangers byl zajímavý zisk Mika Sullivana, který posléze odehrál v NHL (byť nakonec za jiná mužstva) přes 700 utkání a jako hlavní trenér dovedl letos a loni Pittsburgh Penguins ke dvěma Stanley Cupům. Pro úplnost ještě dodejme, že draftem v roce 1987 prošli třeba i pozdější hvězdy NHL Joe Sakic nebo Brendan Shanahan.
Další zlínské stopy v New Yorku
Útočníka Romana Pšurného si Rangers zamluvili roku 2004 v 5. kole, zlínský odchovanec se stal celkově 135. hráčem v pořadí. Přestože prošel mládežnickými reprezentačními výběry a strávil dvě sezony v zámoří, do prvního týmu tradičního amerického klubu se neprosadil. Rozhodl se proto vrátit zpět do České republiky a kromě Zlína se objevil i v dalších extraligových a prvoligových klubech.Patrně nejvýznamnější zlínskou stopu zanechal v New Yorku obránce Karel Rachůnek, kterého si však na draftu vybral klub Ottawa Senators. V dresu Rangers odehrál během dvou sezon (2003/04 a 2006/07) celkem 78 utkání, v nichž nastřádal na beka velmi slušných 30 bodů (7 gólů a 23 asistencí). Tou dobou zrovna působila v týmu početná skupina Čechů, takže v ročníku 2006/07 se Rachůnek potkával v kabině mimo jiné s Markem Malíkem, Petrem Průchou, Martinem Strakou nebo s kapitánem mančaftu Jaromírem Jágrem.
Zatím posledním zlínským odchovancem, který se ucházel o místo na soupisce Rangers, byl obránce Petr Zámorský. Ač nikdy neprošel draftem, v létě roku 2014 podepsal s New Yorkem dvouletou smlouvu. Přes veškerou snahu však šanci v prvním týmu nedostal, a tak se později rozhodl pro návrat do Evropy.
Nyní je na řadě Filip Chytil.
Letos to bylo přesně 30 let od chvíle, kdy se Luděk Čajka stal prvním tuzemským hokejistou, kterého si na vstupním draftu zamluvili Rangers. S úspěchem Filipa Chytila tato vzpomínka tak trochu ožívá. Mladý forward má patrně lepší výchozí pozici než legendární obránce, a to nejen díky výběru v prvním kole, ale i díky dostupnějšímu světu a větším cestovatelským možnostem. Jak bude vypadat jeho hokejová budoucnost, to ukáže čas.