Představujeme dalšího soupeře na domácím ledě - HC Sparta Praha

S jednoznačným cílem v podobě zisku mistrovského titulu vstoupila do nové extraligové sezony hokejová Sparta. Pražané čtyřikrát za sebou nedokázali projít přes první kolo play off, v letošním ročníku domácí nejvyšší soutěže však chtějí s obměněným a výrazně posíleným kádrem oproti loňsku zaútočit na devátý titul v historii. Sparta v dosavadním průběhu základní části působí více než suverénně, svěřenci trenéra Josefa Jandače mají v čele extgraligy po 24. kole náskok deseti bodů na svého nejbližšího pronásledovatele a aktuálně bodovali nepřetržitě ve 14 zápasech, přičemž pouze jednou prohráli na nájezdy.
HC SPARTA PRAHA  - INFORMACE O KLUBU

ROK ZALOŽENÍ:1903
ZMĚNY NÁZVU:1903 – AC Sparta, 1948 – Sokol Sparta Bubeneč, 1949 – ZSJ Bratrství Sparta Praha, 1951 – ZSJ Sparta ČKD Sokolovo Praha, 1952 – TJ Spartak Praha Sokolovo, 1965 – TJ Sparta ČKD Praha, 1990 – HC Sparta Praha
KLUBOVÉ BARVY:modrá, žlutá a červená v kombinaci s černou a stříbrnou
ADRESA:HC Sparta Praha, a.s., Za elektrárnou 419 – Tesla Arena, 170 00 Praha 7
TELEFON: 266 727 454
FAX:224 232 251
E-MAIL:office@hcsparta.cz
NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCHY:mistr československé ligy 1952/1953, 1953/1954, 1989/1990, 1992/1993, mistr české extraligy 1999/2000, 2001/2002, 2005/2006, 2006/2007

PŘIŠLI:
Filip Novotný (brankář; HC Dukla Jihlava - návrat z hostování), Tomáš Pöpperle (brankář; Lev Praha/KHL), Marek Hrbas (obránce; Kamloops Blazers/WHL), Karel Kubát (obránce; HC Verva Litvínov), Jan Piskáček (obránce; Rytíři Kladno), Jan Švrček (obránce; HC Kometa Brno), Jan Buchtele, Tomáš Rolinek (oba útočníci; HC ČSOB Pojišťovna Pardubice), Lukáš Klimek (útočník; HC Vítkovice Steel), Petr Kumstát, Lukáš Pech (oba útočníci; HC Energie Karlovy Vary), Tomáš Rachůnek (útočník; HC Lev Praha - hostování), Jakub Krejčík (obránce; HC Lev Praha - hostování).

ODEŠLI:
Marcel Melicherčík (brankář; Bílí Tygři Liberec), Marek Pinc (brankář; zatím bez angažmá), Jan Hanzlík (obránce; HC Kometa Brno), Jiří Hunkes (obránce; Lev Praha/KHL - návrat z hostování, nyní Bílí Tygři Liberec), Angel Krstev (obránce; HC Stadion Litoměřice), Troy Milam (obránce; Red Bull Salcburk/EBEL), Michal Broš (útočník; BK Mladá Boleslav), Marek Hovorka (útočník; HC Energie Karlovy Vary), Peter Jánský (útočník; HC Stadion Litoměřice), Jaroslav Svoboda (útočník; Piráti Chomutov), Petr Tenkrát, Sacha Treille (oba útočníci; Rytíři Kladno). Během sezony: Dominik Pacovský (útočník, HC Lev Praha – KHL).

Sestava Sparty v minulém extraligovém kole: Pöpperle - Pilař, Krejčík, Švrček, Kubát, Sičák, Philipp, Gřegořek - P. Ton, J. Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Forman, Simon, T. Rachůnek. Trenéři: Jandač a Moták.

Největší hvězdy: Tomáš Rolinek, Jaroslav Hlinka, Petr Ton

Hráli v týmu soupeře Zlína: Ivan Rachůnek, Tomáš Rachůnek, Jan Švrček

Kanadské bodování hokejistů Sparty po 24. kole: 1. Petr Ton 32 (18 + 14), 2.Jaroslav Hlinka 28 (10 + 18), 3. Petr Kumstát 21 (10 + 11), 4. Tomáš Rolinek 19 (8 + 11), 5. Lukáš Pech 18 (8 + 10), 6. Lukáš Klimek 17 (7 + 10), Daniel Přibyl 17 (7 + 10), 8. Ivan Rachůnek 17 (6 + 11), 9. Jan Buchtele 16 (8 + 8), 10. Jan Piskáček 12 (0 + 12).
Další pořadí: 11. Karel Pilař 11 (2 + 9), 12. Karel Kubát 10 (4 + 6), 13. Jakub Krejčík 9 (2 + 7), Vladimír Sičák 9 (2 + 7), 15. Tomáš Rachůnek 8 (2 + 6), 16. Dominik Pacovský 6 (3 + 3), 17. Dominik Simon 5 (4 + 1), 18. Jan Švrček 4 (1 + 3), 19. Miroslav Forman 3 (2 + 1), 20. Radek Philipp 3 (0 + 3), 21. Zdeněk Bahenský 1 (0 + 1), Petr Gřegořek 1 (0 + 1). Celkem bodovalo 22 hokejistů.

Pořadů střelců Sparty po 24. kole: 18 - Petr Ton, 10 - Jaroslav Hlinka, Petr Kumstát, 8 - Tomáš Rolinek, Lukáš Pech, Jan Buchtele, 7 - Lukáš Klimek, Daniel Přibyl, 6 - Ivan Rachůnek, 4 - Dominik Simon, Karel Kubát, 3 - Dominik Pacovský, 2 - Tomáš Rachůnek, Miroslav Forman, Karel Pilař, Jakub Krejčík, Vladimír Sičák, 1 - Jan Švrček.

VZÁJEMNÁ BILANCE ZÁPASŮ ZLÍNA A SPARTY V EXTRALIZE-DOMÁCÍ PROHRY UKONČIL PO DVOU LETECH V MINULÉM ZÁPASE HONEJSEK

Celková bilance vyznívá v české extralize příznivěji pro Spartu, nicméně v posledních  třech extraligových sezonách v základní části se daří více zlínským barvám. Výjimkou byla jen předloňská sezona 2011/2012, kdy Berani vybojovali pouze čtyři body z dvanácti v základní části. Navíc na domácím ledě nedokázali vstřelit Spartě ani jeden gól a prohráli 0:2 a 0:5! Zlínu se daří především na soupeřově ledě, kde vyhrál pět duelů v řadě, nicméně na tuto šňuru nenavázal v letošní sezoně prohrál v Holešovích 2:4.

Vlachova družina získala v loňské sezoně 2012/2013 sedm bodů z dvanácti možných v základní části. Berani porazili Spartu v obou zápasech v Holešovicích, nejdříve začátkem října 4:1 a poté v závěru kalendářního roku 2012 2:1 po nájezdech. Jak se Zlínu dařilo na ledě Sparty, doma už to bylo horší. Rovněž úvodní duel na ZS Luďka Čajky vyhráli Pražané 3:2, nicméně v odvetě již slavili Berani výhru v prodloužení zásluhou gólu Antonína Honejska. Berani porazili předtím naposledy Spartu doma 1. února 2011 po výsledku 3:0, poté následovala série tří porážek, kterou ukončil právě Honejsek.

Tým PSG Zlín v sezoně 2010/2011 získal z dvanácti možných bodů hned deset! Berani doma sparťany porazili 3:2 a 3:0, na pražském ledě v Holešovicích prohráli 2:3 v prodloužení a odvetu jasně zvládli, neboť vyhráli 4:0, což je historicky nejvyšší výhra Zlína v české extralize na ledě Sparty.
PSG Zlín získal v sezoně 2009/2010 z dvanácti možných bodů rovněž deset a navíc oba zápasy loni v Holešovicích přesvědčivě vyhrál! Zlín vyhrál v ročníku 2008/2009 v základní části tři ze čtyř vzájemných duelů z dvanácti možných bodů získal osm! Ovšem Berani ve čtvrtfinále play off podlehli soupeři 1:4 na zápasy. Zlínští hokejisté tehdy ani na šestý pokus nepřešli v play off přes Spartu!

V samostatné české soutěži je páteční zápas na Zimním stadionu Luďka Čajky ve Zlíně v pořadí již 101. vzájemným zápasem při následující bilanci z pohledu zlínského celku:

Zápasy v letošní sezoně 2013/2014
Středa 16. října, 12. kolo: HC Sparta Praha – PSG Zlín 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 3. min Sičák (I. Rachůnek), 25. Klimek (I. Rachůnek, Přibyl), 40. Kumstát (Buchtele, Sičák), 43. Pacovský (P. Ton, Gřegořek) - 28. Balaštík (O. Veselý), 60. Ondráček (O. Veselý, Leška).
Pražané vstřelili třetí gól v poslední vteřině druhé třetiny a Berani již nedokázali na inkasovaný gól do šatny odpovědět. Pražané dali na začátku třetí části čtvrtý gól a definitivně rozhodli o výhře. Zlín v předchozích osmi zápasech dokázal na ledě Sparty vždy bodovat, přičemž sedmkrát se radoval z výhry. Tentokrát však vyšel naprázdno.

Zápasy v loňské sezoně 2012/2013
Úterý 2. října, 8. kolo: HC Sparta Praha – PSG Zlín 1:4 (0:0, 0:3, 1:1)
Branky a nahrávky: 59. min Luňák (Jánský) - 22. Zámorský (Honejsek, O. Veselý), 31. Köhler (Čajánek, Honejsek), 32. Balaštík (Linhart, Leška), 51. Honejsek (Horák, Čajánek).
Pražané si připsali již šestou prohru v řadě a nadále jsou na posledním místě v tabulce. Vlachova družina si zvedla další výhrou sebevědomí a potvrdila skutečnost, že na ledě Sparty se Zlínu daří. Berani vyhráli šestý z posledních sedmi duelů v pražských Holešovicích.

Pátek 16. listopadu, 21. kolo: PSG Zlín – HC Sparta Praha 2:3 (0:2, 2:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 38. min Tesařík, Čajánek, Veselý), 39. Balaštík (Leška, Linhart) - 7. Hlinka (P. Ton), 8. Mojžíš (I. Rachůnek, Přibyl), 32. P. Ton (Hlinka).
Vlachova družina v utkání dotahovala třígólový náskok Pražanů a zlepšeným výkonem v závěru druhé třetiny snížila na rozdíl jediného gólu. Berani přes enormní snahu v závěrečné třetiněna bodový zisk nedosáhli, v závěru Čajánek a spol. nevyužili čtyřminutovou přesilovku. Hrdinou utkání se stal sparťanský gólman Michal Neuvirth z Washingtonu, který kryl celkem 49 střel, z toho ve třetí třetině 25!

Pátek 28. prosince, 34. kolo: HC Sparta Praha – PSG Zlín 1:2 po samostatných nájezdech (0:0, 0:1,1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 60. min Sekáč - 40. Köhler z trestného střílení, rozhodující samostatný nájezd Honejsek.
Berani sahali po třech bodech za výhru v základní hrací době, o kterou přišli pouhých 17 vteřin před třetí sirénou. Zlín se ujal vedení v závěru druhé třetiny, když trestné střílení proměnil Bedřich Köhler. O bonusovém bodu rozhodly až nájezdy a přesná trefa Antonína Honejska v první sérii. Výborný výkon podal brankář Jakub Sedláček, který byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Zlínu se na ledě Sparty nebývale daří, neboť v Holešovicích vyhrál již pátý duel v řadě.

Středa 13. února, 47. kolo: PSG Zlín – HC Sparta Praha 2:1 v prodloužení (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 54. min Balaštík (Holík, Čech), 62. Honejsek - 48. Tenkrát (Forman, Hlinka).
Rozhodující branka padla ve druhé minutě nastaveného času a zařídil ji Antonín Honejsek po hrubé chybě sparťanského hráče Marka Hovorky. Branky přinesla až závěrečná třetina, ve které na trefu Petra Tenkráta odpověděl v 54. minutě domácí kanonýr Jaroslav Balaštík. Vlachova družina vyhrála doma dvanáctý zápas ze třinácti posledních a prakticky si zajistila umístění do šestého místa v základní části extraligy a přímý postup do vyřazovacích bojů. Zlín porazil doma pražskou Spartu po dvou letech!