Starší dorost hlásí: Praha kompletně dobyta! Zvládl i zápas na Slavii

Stejně jako v sobotu na Spartě (5:1) zlínští starší dorostenci ve slávistickém Edenu nasázeli do sítě soupeře pět branek. Sešívaní však kladli větší odpor než hráči z Holešovic, mladí Berani zvítězili až po prodloužení. "Jsme rádi, že se nám v součtu se zápasem na Spartě a tady podařilo téměř stoprocentně bodovat," neskrýval spokojenost trenér Robert Svoboda. Na čtyřech gólech PSG měl podíl Filip Chytil s bilancí 2+2. Další zápas čeká tyto borce 5. a 6. února, kdy doma přivítají Liberec a Mladou Boleslav.
38.kolo, so 30.1.2016, Eden
Slavia
4:5p
(0:2, 2:1, 2:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 21. Fiala (Šergl, Patočka), 34. Fiala (Patočka, Šergl), 45. Fiala (Šergl, Šteiner), 57. Patočka (Matějka) – 7. Chytil (Kowalczyk, Mikulec), 12. Chytil (Mikulec), 23. Mikulec (Chytil, Václavek), 50. Kotek (Dlabaja, Fryšara), 63. Václavek (Chytil). Rozhodčí: Nečas – Štětina, Zháňal. Vyloučení: 7:5, navíc Kohút (SLA) a Dvořáček (ZLN) 10 min. a TS pro SLA (neproměněno Fialou) po faulu Dřímala (ZLN). Využití: 2:2. Bez Střely na branku: 46:41. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 3:3, 3:4, 4:4, 4:5.

Patera – Duda, Šmíd, Steinocher, Krásný, Melovič, Vobořil, Šantrůček – Fiala, Patočka, Šergl – Vildumetz, Šteiner, Brož – Bajer, Kohút, Matějka (C) – Šilhan, Jakub Marek, Netolický

Šimonů – Padrnos, Dřímal, Budil, Kowalczyk, Jan Marek, Fridrich – Fryšara. Václavek, Mikulec, Chytil, Kočica, Dvořáček, Bainar, Zmeškal, Hefka, Kotek, Kenša, Dlabaja (C)

Úvodní minuty zápasu patřily hostům. Ti se prakticky hned usadili v útočné třetině a pořádně svému soupeři zatápěli. První gól měl na hokejce Hefka, který zůstal před Paterou ještě se dvěma spoluhráči nikým neobsazený, gólman Slavie ale jeho pokus hbitým zákrokem schoval do lapačky.

Promarněná šance Zlínské nemusela nijak výrazně mrzet, neboť záhy přišla přesilová hra a také úvodní branka. Tu obstaral Filip Chytil, ke kterému se trochu šťastně odrazilo nahození od modré čáry, a následně nedělalo hostujícímu forvardovi problém dostat puk do poloprázdné klece.

Slávisté zůstávali v útlumu i nadále a brzy přišel druhý trest. Filip Chytil z úhlu dokázal chytře nasměrovat puk mezi Paterovy betony a gólman Slavie je nesklapl včas. Sešívaní se následně svému sokovi bruslařsky vyrovnali a vykoledovali si faul, v přesilové hře ale snížit nedokázali. Největší šanci měl těsně před první sirénou Fiala, který měl k dispozici trestné střílení, Šimonů ho ale dokázal vychytat.

Právě Eric Fiala si neproměněné trestné střílení vynahradil hned zkraje druhé části. Podařilo se mu totiž ujet do sólového úniku, který zakončil přesným projektilem nad lapačku moravského brankáře. Na brzké vyrovnání si ale museli červenobílí nechat zajít chuť, neboť zhruba o minutu později už vedli Zlínští opět dvoubrankovým náskokem. Chytilova střela od modré čáry se odrazila na hůl Jana Mikulce, jenž puk o horní tyčku uklidil do branky.

Po čtvrtém gólu v zápase diváci sledovali vyrovnaný hokej, dlouho ale kralovali brankáři. O změnu skóre se postarali domácí až ve 34. minutě. Eric Fiala chtěl nahrávat napříč brankovištěm, kotouč se ale odrazil od brusle jednoho z obránců a doklouzal mezi betony hostujícího muže s maskou až za brankovou čáru.

Slávistům patřil také úvod třetího dějství a ve 45. minutě se Slavii podařilo srovnat. Branku zaznamenal Eric Fiala, který opět překonal zlínského gólmana s přispěním teče bránícího hráče, a dokonal tak hattrick.

Za stavu 3:3 by se dala očekávat taktická bitva, opak byl ovšem pravdou. Hrálo se nahoru-dolů a oba brankáři museli být ve střehu, jako první nakonec kapituloval domácí Patera. Ten nestačil na projektil Patrika Kotka z prostoru mezi kruhy na vzdálenější tyč. Červenobílí ale ani v tomto případě nesložili zbraně, vrhli se do útoku a znovu přišla kýžená odměna. Po velkém závaru v brankovišti hostí dotlačil kotouč za brankovou čáru Matouš Patočka.

Nerozhodný stav pochopitelně vyústil v pětiminutové nastavení, které kompletně ovládli hosté. Prakticky celé prodloužení se neslo v duchu soubojů mezi Janem Václavkem a domácím gólmanem. Patera pochytal hned tři obrovské šance moravského útočníka, na tu čtvrtou už byl ale krátký. Při přesilové hře zůstal forvard hostů před Paterou zcela sám a svému týmu vystřelil bod navíc projektilem mezi Paterovy betony.

Petr Vyskočil (Slavia Praha): Dle mého se v první třetině projevilo, že Zlín již měl za sebou zápas na Spartě, kdežto my jsme jen trénovali. Od druhé části už to bylo vyrovnané a myslím, že remíza je zasloužená. Bohužel prodloužení se nám zase nepovedlo. Musíme zapracovat na tom, abychom získávali v prodloužení a v nájezdech více bodů.

Robert Svoboda (Zlín): Musíme být spokojení, byl to kvalitní zápas, vždy jsme vedli, Slavii se ale těsně před koncem podařilo vyrovnat, naštěstí jsme v prodloužení rozhodli v náš prospěch. Jsme rádi, že se nám v součtu se zápasem na Spartě a tady podařilo téměř stoprocentně bodovat.

Autor: Adam Kolář, redakce hc-slavia.cz