Starší dorost potvrdil svou pohodu a přejel Olomouc

25. kolo RAKO extraligy staršího dorostu svedlo proti sobě na jeden led Zlín a Olomouc. Hosté začali utkání lépe a ujali se vedení 1:0, ševci ovšem ještě do přestávky stačili skóre otočit a hned ve druhé třetině třemi brankami výrazně vykročili vstříc vítězství. Hostům se už podařilo jen snížit, tři body si Zlín vzít nenechal. Dvěma góly se blýskli forwardi Jiří Karafiát a Petr Strmiska.
25.kolo, pá 28.11.2014, ZS Luďka Čajky
Olomouc
6:2
(2:1, 3:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 13. Strmiska (Karafiát, Krejčiřík), 15. Krejčiřík (Karafiát), 22. Karafiát (Václavek), 23. Strmiska (Gazda), 32. Dvořáček (Strmiska), 53. Karafiát (Václavek, Krejčiřík) – 6. Heža (Dajčar), 37. Z. Zabloudil (Beier). Rozhodčí: Fiedler – Bryška, Wesley. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci:. Střely na branku: 40:21. Průběh utkání: 0:1, 5:1, 5:2, 6:2.

Odložilík – Padrnos, Váňa, Schmied, Dvořáček, Kosorin, Budil, Gazda – Fryšara, Strmiska, Václavek, Mikulec, Krejčiřík, Karafiát, Bainar, Werbik.

Pospíšil – M. Zabloudil, Kališ, Dajčar, Kolovratník, Metelka, Galvas – Heža, Janků, Spurný, Hajšman, Machálek, Z. Zabloudil, Janečko, Říčka, Husták, Beier, Kuba.

Domácí hokejisté byli v zápase mírnými favority. Nejenže jsou aktuálně v tabulce o dvě příčky výše, ale také ovládli všechna dosavadní vzájemná střetnutí v této sezoně. Začátek utkání tomu však příliš nenasvědčoval. Olomouc byla vyrovnaným soupeřem a v některých chvílích měla dokonce více ze hry. Za svou aktivitu byli hosté odměněni úvodním gólem, o který se postaral Jakub Heža v 6. minutě.

Hokej založený především na bojovnosti a dobré taktice pokračoval i nadále, šancí na obou stranách bylo poskromnu. V polovině třetiny dostali ševci výhodu přesilovky, kterou sice nevyužili, ale záhy po jejím skončení přeci jen vyrovnali. Petr Strmiska stál na konci povedené kombinace, která dokonale vyšachovala obranu kohoutů. O dvě minuty později se prosadil Vojtěch Krejčiřík po rychlé akci po vhazování a otočil stav ve prospěch zlínských barev. Početní výhodu si zahrála také Olomouc, velmi blízko ke gólu se dostal forward Říčka, domácí vedení 2:1 ovšem odolalo a vydrželo do první přestávky.

Vstup do druhé třetiny vyšel Zlínským na jedničku. Nejprve se trefil Jiří Karafiát, jenž dostal mezi kruhy opravdu hodně prostoru a pohodlně zamířil nad lapačku brankáře Pospíšila. O chvíli později ho následoval Petr Strmiska. Domácí útočník dostal puk do jízdy a svůj samostatný únik zakončil přesně mezi betony. Pro zlínského mladíka už to byla druhá trefa v utkání. Zápas se sotva přehoupl přes polovinu, když lovil gólman kohoutů další puk ze své sítě. Kryštof Dvořáček dostal trestuhodně moc prostoru na vrcholu brankoviště, Pospíšila si položil na led a pohodlně zakončil.

Stav 5:1 pro žluto-modré barvy vypovídal, který z týmů kontroluje hru. Ševci opravdu hráli ve velké pohodě a dál nebezpečně útočili. Olomoučtí dostali šanci na sníženi v početní výhodě, ta se jim však příliš nepovedla. Místo toho, aby se usadili v pásmu a hrozili, neustále rozjížděli od své branky novou a novou akci. Přesto se ale vstřelené branky dočkali. Zdeněk Zabloudil už při plném počtu hráčů na ledě vpadl do útočného pásma a přesnou střelou do horního rohu rozvlnil síť domácí branky. Stav 5:2 poté vydržel až do přestávky.

Do třetí části šli hosté odhodlaně, přes zlínskou defenzivu se však ne a ne prosadit. Brankář Odložilík chytal spolehlivě. Své šance si vytvářeli také domácí a jednu z nich využil Jiří Karafiát, pro kterého to byl druhý zásah v utkání. Domácí forward sehrál dobrou akci s nahrávajícím Václavkem, gólman Pospíšil se po kotouči pouze marně natahoval. Tato branka zřejmě definitivně zlomila odpor hostů.

Utkání se dohrávalo v poklidném tempu, přesto však na ledě tu a tam zajiskřily emoce. V úplném závěru si ševci ještě zahráli přesilovku pět na tři, tu však nevyužili. Zápas skončil výsledkem 6:2, čímž si domácí mužstvo prodloužilo sérii výher a hlavně si připsalo tři body do tabulky. Dobrý zápas sehrála trojice Karafiát, Strmiska, Krejčiřík, která dohromady nastřádala celkem deset bodů.

Robert Svoboda (HC PSG Zlín): Hra se nám daří, spousta hráčů plní to, na čem se s nimi domluvíme. Navíc jsme produktivní v koncovce. Tradičně jsme prohrávali 0:1, to se nám v posledních zápasech stává často, ale daří se nám to otáčet. Mám z toho radost.

Jan Tomajko (HC Olomouc) V první třetině jsme začali docela dobře, ale pak nás Zlín začal přehrávat. Prvních pět minut ve druhé třetině jsme byli mimo, což podle mého názoru celý zápas rozhodlo. Pak už jsme se do toho nemohli dostat, přestože nějaké náznaky byly. Zlín vyhrál zaslouženě.