Zlínský hokej má svůj dokument k devadesátinám klubu
30.10.2019
Slavnostní premiéra dokumentu ke kulatému 90. výročí zlínského hokeje proběhla v kině Golden Apple Cinema ve zlínském obchodním centru Zlaté Jablko. Necelá stovka pozvaných hostů z řad klubových legend a osobností, bývalých i současných hráčů, zástupců vedení klubu či zástupců rodin tragicky zesnulých hokejistů Luďka Čajky, Karla Rachůnka, Jaroslava Otevřela, shlédla půlhodinový průřez dějinami zdejšího hokejového klubu. Po premiéře dlouze debatovali u sklenky vína a malého občerstvení.
„Dokument se vytvářel v duchu Paměti národa, což znamená chronologické natáčení celoživotních vzpomínek na kameru se zrcadlovým systémem eye direct. Tyto záznamy jsme pak doplnili o archivy z médií a dále například i o archivy pana Kožely, bývalého obránce, trenéra a funkcionáře, za což moc děkujeme," řekla Jitka Andrysová, která pracuje pro Paměť národa Střední Morava. Právě tato pobočka zrealizovala natočení dokumentu k výročí 90. let zlínského hokeje.
Na projekt bylo vybráno přes dvě stě tisíc korun, přičemž nejvíce přispěl generální sponzor zlínského hokeje - stavební společnost PSG v čele s panem Jurajem Surovičem. Dalšími přispívateli byli město Zlín, či fanoušci, kteří přispěli v rámci fundraisingové výzvy či dražbou dresů.
I proto mohli tvůrci zaznamenat výpovědi celkem jedenácti pamětníků nejstaršího žijícího hokejisty Zlína jednadevadesátiletého Svatopluka Klinkovského Bohumila Kožely, Stanislava Přikryla, Jiřího Vodáka, Rostislava Vlacha, Martina Hamrlíka, Petra Čajánka, Jaroslava Balaštíka, Petra Lešku, Filipa Čecha a současného kapitána Zlína Tomáše Žižku. "Během natáčení všech pamětníků jsme shromáždili celkem šestnáct hodin výpovědí, vzpomínek a historek bývalých i současných hráčů Zlína. Zatímco pro dokument jsme použili jen malé procento, zbytek bude zpracován a uchován pro příští generace. Tím, že jsme každého natáčeli chronologicky, dozvěděli jsme se spoustu dosud nepublikovaných informací," řekl Daniel Ostrčilík, sportovní novinář Deníku, historik zlínského hokeje a scénárista dokumentu.
„Scénář dokumentu jsme se rozhodli pojmout jako životní příběh. O začátcích, budování, výchově, úspěchu, ale i lidských tragédiích, které zlínský hokej poznamenaly. Právě pohledem těch, co si vše prožili," vysvětlil Ostrčilík. „Když jsem téměř hotový dokument ukazoval panu Klinkovskému, nejstaršímu žijícímu 91letému žijícímu hokejistovi Zlína, skoro se rozplakal. Už to byla odměna," naznačil Ostrčilík emoce, které dokumentem provázejí značnou měrou.
Z místních médií autoři děkují Zlínskému deníku a Českému rozhlasu Zlín.
O další reprízy dokumentu již projevilo zájem zlínské kino Golden Aplle Cinema, stejně jako hokejový klub, který by jej odvysílal pro své fanoušky na kostce nad ledem před některým z domácích zápasů. O přesném postupu se nyní jedná. Následně bude film také ke zhlédnutí na sociálních sítích i na Youtube.
Zdroj: tisková zpráva Paměť národa Střední Morava