PSG Zlín porazil Litvínov i na čtvrtý pokus, v nastavení rozhodl Radim Tesařík

Hokejisté PSG Zlín vyhráli v zápase 43. kola Tipsport extraligy na Vervou Litvínov 2:1 v prodloužení. Berani se ujali vedení ve vyrovnaném duelu v první třetině zásluhou kapitána Petra Čajánka, ale poté měli více ze hry hosté. Severočeši vyrovnali na začátku třetí části. Rozhodnutí přinesla až třetí minuta prodloužení, když se trefil z mezikruží přesně trefil Radim Tesařík. Jubilejní tisící zápas v české extralize odehrál Petr Leška. Berani porazili Litvínov počtvrté v letošní sezoně, přičemž soupeř zpod Krušných hor čeká na výhru na zlínském ledě více než tři roky. Tým PSG hraje v neděli televizní derby na ledě brněnské Komety.
43.kolo, pá 25.1.2013, Zimní stadion Luďka Čajky, Zlín
Litvínov
2:1
(1:0, 0.0, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 9. min Čajánek (Holík), 63. Tesařík (Čajánek) - 43. J. Černý (Brejčák). Rozhodčí: Müllner, Konc (Slovensko) - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 7:7. Využití: bez. Diváci: 4 097. Střely na branku: 38:34. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.

Horčička - Hamrlík, Linhart, Zámorský, Řezníček, Tesařík, Urbanec - Balaštík, Leška, Köhler - Holík, Čajánek, O. Veselý - Kubiš, Melenovský, Čech - Okál, Šlahař, Ondráček. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík, Hrazdira.

Francouz - Kousalík, Kubát, Stříteský, Zeman, Gula, Brejčák, Posmyk, Jareš - Majdan, V. Hübl, Lukeš - Martynek, Piroš, Ručinský - Rapáč, J. Černý, R. Pšurný - Baláž, Smolka, Ludvík. Trenéři: V. Jeřábek a Rosol.

Zápas měl slavnostní úvod, neboť Petr Leška nastoupil ke svému tisícímu utkání v české extralize. Od svých synů Kristiána a Ondřeje obdržel dres š číslem 1000 a od zlínského primátora Miroslava Adámka obrovskou láhev šampaňského. Úvodní přesilovka hostů rychle skončila, neboť Hübl zahákoval v brejku Veselého. Na začátku 3. minuty se dostal do rychlého úniku oslavenec Leška, ale po blafáku trefil tyčku. Střelecký účet duelu se otevřel v 9. minutě po parádní akci zlínského dua Čajánek, Holík. Oba si dvakrát vyměnili kotouč a zlínský kapitán střelou na vyrážečku překonal hostujícího gólmana Francouze. Vedoucí gól Zlína nabudil k větší aktivitě Severočechy. Nejdříve Ručínský číhal u tyčky, poté zahrozil Rapáč a v největší šanci se ocitl ve 12. minutě Baláž. Slovenský forvard zůstal zcela osamocený před domácím brankářem Horčičkou, ale v rozhodujícím okamžiku zaváhal. Domácí zahrozili opět na konci 16. minuty, Okál potáhl kotouč do útočného pásma, natlačil se před bránu, kde navrátilec do zlínské sestavy Ondráček šanci promarnil. Poslední minuta úvodního dějství přinesla dramatické okamžiky. Gólovou střelu Smolky fantasticky rukavicí zneškodnil Horčička, na druhé straně Holík zazdil nájezd.

Ve druhé třetině se hra vyrovnala. V jejím úvodu si najel do mezikruží Brejčák, ale hradbu zlínských těl nepřekonal. Poté zkoušela z úhlu překvapit gólmana Francouze elitní řada Lešky, ale neuspěli podobně jako z pravého křídla najíždějící Okál. Úroveň hry ve druhé části poklesla a pohledných šancí bylo jako šafránu. Do velké šance se dostal v 28. minutě kapitán Hubl, ale ve slibné akci zaváhal a Horčička kotouč vyrazil. Ve 29. minutě byl vyloučen Linhart a Verva hrála přesilovou hru. Hosté se usadili v útočném pásmu, kombinovali, ale zlínskou branku ohrozil jen Ručinský a vzápětí Piroš. Zlín dobře bránil a v oslabení se ubránil bez újmy na skóre. Již při hře pět na pět zahrozil z levé strany bekhendovou střelou kapitán Čajánek, ale Francouz se nenechal překvapit. Ve 34. minutě se prodrali před litvínovskou branku Čajánek s Holíkem, poté nahazoval puk před branku Linhart, ale domácí útočníci se neprosadili. Ještě před koncem druhé třetiny odešel za katr kvůli vyhozenému kotouči Jareš, ale Severočeši si poradili s tlakem Zlína. Francouz si poradil se střelami Zámorského a Holíka. Berani ubránili těsný jednobrankový náskok až do druhé sirény.

Na začátku třetí třetiny vyřešil Francouz závar na brankovišti, když po vyražené střele Hamrlíka ukryl kotouč před Kohlerem. Litvínov vyrovnal stav utkání ve 43. minutě, po obléhání Horčičkovy svatyně protlačil kotouč z nepřehledné situace za brankovou čáru Černý. Předtím nebezpečně pálili Rapáč a Brejčák. Hosté po vyrovnávací brance ožili a vytvořili si velké šance. Vedení pro Severočechy odmítl Hubl a nadvakrát neprostřelil domácího brankáře ani Pšurný. Zlínští byli v úvodních šesti minutách pod velkým tlakem. Berani ve snaze otupit velký tlak hostů si vzali raději oddechový čas. Slovenští sudí v 50. minutě přehlédli další faul hostů a z následného brejku zahrozil Baláž. Severočeši hráli další přesilovku po vyhození puku Holíkem. Paradoxně si vytvořili velkou šanci domácí, v oslabení se dostali do brejku Leška s Kohlerem, ale zakončení bylo nepřesné. V 55. minutě se pustil do pěstního souboje s Brejčákem zlínský kapitán Čajánek, k nim se přidali Kubiš s Kousalíkem. Sudí udělili stejný počet trestů na obě strany. Závěrečné minuty základní hrací doby změnu skóre nepřinesly, a tak o bonusovém bodu rozhodlo prodloužení.

V úvodní minutě nastaveného času se zaskvěl Horčička, když vytáhl jedovatou střelu Hübla z pravého kruhu. Rozuzlení přinesla třetí minuta, Čajánek potáhl kotouč do útočného pásma, Tesařík zůstal volný v mezikruží a svým šestým gólem v sezoně vymetl horní růžek. Tým PSG Zlín porazil poosmé v řadě Litvínov, který čeká na výhru na zlínském ledě již tři roky.

Nejlepší vyhodnocení hráči: Petr Holík – Jakub Černý

Juraj Jurík (druhý trenér PSG Zlín): "Škoda, že jsme v úvodní třetině dali pouze jeden gól. Ve druhé části se hra vyrovnala. Na začátku třetí třetiny jsme pouze zásluhou gólmana Horčičky drželi nerozhodný stav. Měli jsme spoustu nepřesností v obraně, kdy mohl soupeř skórovat, naštěstí branku nedal. Od 50. minuty se hra již srovnala. V prodloužení jsme měli více štěstí a dali rozdílový gól. Máme bonusový bod, výhra je pro nás hodně důležitá."

Vladimír Jeřábek (trenér HC Verva Litvínov): "Chtěli jsme dokázat, že jednou za sezonu Zlín konečně porazíme. V první třetině jsme byli pod velkým tlakem, soupeř nás přehrával a vypracoval si gólové šance. Ve druhé třetině jsme srovnali hru a ve třetí části jsme byli lepším týmem. Dostali jsme Zlín pod tlak a mohli jsme utkání rozhodnout v náš prospěch. Prodloužení už je loterie. Prohra nás mrzí, zkušený Čajánek svou nahrávkou rozhodl. Každopádně za bod v zápase se Zlínem jsme rádi."