Sportovní manažer Jiří Šolc: Máme mladé hokejisty, kteří se uplatní mezi muži

V létě 2013 vstoupil HC PSG Zlín do projektu hokejových akademií Českého svazu ledního hokeje. Zlínský hokej si vždy zakládal na kvalitní práci s mládeží. Odměnou bylo získání dvou extraligových titulů, přičemž se týmy opíraly právě o odchovance klubu. „Zlínských hokejistů máme v reprezentačních výběrech během letošní sezony poměrně dost, což vykazuje velmi dobrou práci s mládeží v klubu. Kluci se etablují do národních mužstev a získávají zkušenosti z mezinárodního hokeje. Zároveň se jim usnadní přechod do seniorského hokeje,“ pověděl Jiří Šolc, sportovní manažer HC PSG Zlín. Právě s Jiřím Šolcem jsme si povídali nejen o hokejové mládeži ve Zlíně.

- Pane Šolci, máme za sebou více než polovinu letošní hokejové sezony. Úvodem našeho rozhovoru, zhodnoťte působení hokejové akademie ve Zlíně s důrazem na účinkování mládežnických extraligových týmů HC PSG Zlín.
„Na začátek musím říci, že hokejová akademie funguje podle plánu. Radost máme z výkonů a výsledků staršího i mladšího dorostu. Právě mladší dorost jsme doplnili mladými hokejisty z okolních klubů. Jeví se velmi dobře podobně jako starší dorost. Oba týmy mají s předstihem zajištěný postup do vyřazovacích bojů a připravují se již na rozhodující boje v play off. Bohužel juniorský tým nehraje podle představ a očekávání. Výsledky nás mrzí, nemůžeme být spokojeni, nicméně víme, že ročníky 1996 a 1997 nebyly ve svých kategoriích excelentní. Uvažovali jsme o doplnění mužstva, ale nenašli jsme v okolí perspektivní hráče, kteří by se posunuli do A týmu. S juniorkou nejsme výsledkově spokojeni, ale vidíme zde určitý potenciál. Velmi dobré výkony tam odvádějí věkem ještě dorostenci Jiří Karafiát a Jakub Sirota.“

- Výchova hokejových talentů je ve Zlíně dlouhodobě provázána se Základní školou Emila Zátopka. Jak jste spokojeni se spoluprací se školou v letošní sezoně?
„Není absolutně žádný problém ohledně komunikace. Drobné problémy se vždy najdou, ale jedná se o studijní nebo kázeňské prohřešky hráčů, případně nespokojenost ze strany rodičů. Musím říci, že vztah hokejový klub versus škola funguje velmi dobře i po personálních změnách ve vedení školy.“

Mladší dorostenci v zápase.

- V žákovském hokeji došlo opět ke shodě tříd a ročníků ohledně trénování a zápasů. Zůstane tento model zachován i nadále?
„Před letošní sezonou jsme dostali pro Zlínský kraj výjimku v šesté až osmé třídě. Vítáme to jako pilotní projekt svazu a chceme, aby se postupně dostal do celé republiky. I když má projekt spoustu odpůrců, jsme přesvědčeni, že se jedná o správnou cestu, i když protichůdných názorů je celá řada. My preferujeme hraní po třídách. Chceme, aby kluci, jak chodí do školy, tak i trénovali a hráli zápasy. Nechceme, aby to byl hybrid jako v předešlých sezonách, nicméně záleží na hokejovém svazu, potažmo výkonném výboru, jakou zvolí do budoucna formu.“

- Jednou z podmínek fungování akademie je spolupráce se zahraničním klubem. Navázali jsme spolupráci s mládežnickým týmem Jungadler Mannheim, jak tato spolupráce probíhá?
„Přes trenéra Tomáše Valáška si vzájemně posíláme informace co se týká tréninkových procesů, nových metod trénování nebo systému výchovy hokejistů v Německu, uspořádali jsme seminář pro trenéry. Mladší dorost vycestoval před nedávnem do Mannheimu, v rámci akademie proběhl ve Zlíně na sklonku roku seminář pro trenéry. Měli jsme zde na přípravě starší dorost švédského týmu Wings HC Arlanda, který sehrál zápasy s naším týmem a dále se utkal s Třincem. Trenér Robert Dome poté přednášel na zmíněném semináři ve Zlíně.“

Během celé hokejové sezony probíhá nábor dětí do přípravky. Má zlínský hokejový klub dostatek zájemců o lední hokej?
„Zájem dětí lze pozorovat v určitých pravidelných vlnách. Na začátku sezony přijde ten první boom a poté v obdobé po Vánocích, kdy děti dostanou pod stromeček brusle. Celkově sledujeme zájem malých capartů ve stejném rozsahu jajko v předchozích letech. V letošní sezoně jsme vymysleli projekt na podporu dětí v mateřských školkách, jednou týdně mají možnost s rodiči jít na veřejné brslení. Není to klasický nábor, ale cítíme potřebu ukázat nejmenším dětem, že pobyt na ledě může být i v zábavné nebo veselé formě. Samozřejmě úkolem projektu je nabídnout dětem možnost sportovat.“

- Vraťme se zpět k hokejovým akademiím. S jakým výsledkem na konci sezony budete spokojeni u jednotlivých extraligových týmů?
„Je klišé, pokud řeknu, že nám nezáleží na výsledcích. To není pravda, pokud se pohybujeme v horních patrech tabulky a výsledkem je dobré fungování týmu. Pokud se stane, že jeden ze tří týmů se pohybuje dole, není to sice optimální, ale neodráží to celkově klub při hodnocení práce s mládeží, Jeden ročník čas od času zkrátka není tak silný a výsledky nemá zrovna zářivé. Pro nás je důležité, že se nám etablují kluci do národních mužstev České republiky. Momentálně máme v osmnáctce Jiřího Karafiáta a Jakuba Sirotu. Oba mají obrovskou šanci zahrát si na mistrovství světa osmnáctiletých. Dále ve výběru sedmnáctiletých jsou Filip Chytil, Jan Václavek, kteří momentálně hrají na Turnaji pěti v Plymouthu. Oba letěli do Ameriky coby šestnáctiletí hokejisté. V reprezentaci jsou dále Daniel Kowalczyk, Vojtěch Dobiáš, Zdeněk Sedlák, který působí ve finském Kärpät Oulu, dále Jan Dluhoš, Jáchym Janošek, Michal Kořének, ale i Natálie Mlýnková nebo Sára Čajanová. Právě holky dělají klubu velkou reklamu a zaslouží za své výkony velkou pochvalu. Zlínských hokejistů máme v reprezentačních výběrech poměrně dost a vykazuje to kvalitu klubu ve velmi dobré práci s mládeží.“

- Hlavním cílem a posláním juniorského týmu je výchova hráčů pro seniorské mužstvo. Vidíte ve Zlíně hráče, kteří mají šanci prosadit se do seniorského týmu mužů?
„Všichni mají šanci prosadit se, nicméně je potřeba si uvědomit, jak těžký je přechod z juniorské do seniorské kategorie. Máme mnoho hráčů s perspektivou dostat se do hlavního mužstva, ale záleží to na mnoha okolnostech. Hlavně se musí tvrdě pracovat, mít pokoru a svými výkony přesvědčit trenéry mužů, že budou pro jejich tým přínosem.“


Jiří Šolc při rozhovoru.