Bravo! Zlín vstoupil úspěšně do semifinále a urval první výhru. K vítězství zavelel Leška

Tým PSG Zlín vyhrál v úvodním zápase semifinále Česká pojišťovna play off nad Třincem 3:1 a získal první bod v moravsko-slezské sérii. Zlín opět potvrdil skutečnost, že na Oceláře ve vyřazovacích zápasech zkrátka umí zahrát. Berani se ujali vedení v 11. minutě gólem Bedřicha Köhlera z přesilovky, nicméně ještě v závěru úvodní třetiny Oceláři vyrovnali. Rozdílový gól vstřelil před polovinou zápasu mazák Petr Leška, udělal za brankou dvě otočky a poté zavěsil kotouč podél tyčky za brankovou čáru. Na začátku třetí třetiny se trefil matador Martin Hamrlík. Vlachova družina uhájila dvougólový náskok až do třetí sirény. Série pokračuje druhým zápasem ve středu 27. března v 18.15 hodin opět na zlínském ledě.
SF1, út 26.3.2013, Zimní stadion Luďka Čajky, Zlín
Oceláři Třinec
3:1
(1:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 11. min Köhler (Hamrlík), 29. Leška (Balaštík), 44. Hamrlík (Leška, Köhler) - 20. Klimenta (Rákos, Adamský). Rozhodčí: Homola, Fraňo - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 5 772. Střely na branku: 41:32. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 3:1.

J. Sedláček - Hamrlík, Linhart, Zámorský, Řezníček, Tesařík, Urbanec, Matějíček, Horák - Balaštík, Leška, Köhler - Honejsek, Čajánek, O. Veselý - Okál, Holík, Čech - Ondráček, Melenovský, Fořt. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Hamerlík - Hrabal, Zíb, Galvas, Ovčačík, Klouček, Lojek, Kania – M. Růžička, Bonk, Varaďa - Klimenta, Rákos, Adamský - D. Květoň, Peterek, Orsava - Matuš, Zagrapan, Rufer. Trenéři Turek, Janků a Kameš.

Úvod semifinálové série play off mezi Zlínem a Třincem měl slavnostní předehru. Státní hymnu zapěla podobně jako před čtvrtfinále Markéta Pešková, studentka JAMU a buly tentokrát vhodil kapitán zlínských finalistů z roku 1995 Josef Štraub. Zlínští měli do utkání doslova raketový nástup a v prvních minutách bylo před svatyní Třince pořádně horko. Hned při prvním střídání měl velkou šanci Balaštík, ale gólmana Ocelářů Hamerlíka nepřekonal. Velký tlak si vytvořil i druhý útok, střelu Honejska třinecký gólman neudržel, ale Veselý se z dorážky neprosadil. Slezané se osmělili na začátku 5. minuty, když Rákos z dorážky trefil tyčku Sedláčkovy brány. Na konci stejné minuty byl vyloučen za nedovolené bránění Hamrlík, hosté hráli úvodní přesilovou hru, ale na Sedláčka mířil od modré čáry jen Hrabal. V polovině úvodní třetiny srazil Klouček za brankou Ondráčka a vyfasoval dvouminutový trest za krošček. Zlín zužitkoval úvodní početní výhodu za necelých 29 vteřin, nevydařená střela Köhlera se došourala pod ležícím brankářem hostů za brankovou čáru. Domácí mohli za necelé dvě minuty přidat další střelecký úspěch. Na přihrávku Lešky zpoza mantinelu si najel Köhler, ale Hamerlík jeho střelu vytěsnil ramenem na břevno. V 15. minutě dostal přihrávku za zlínskou obranu Květoň, zkušený bek Tesařík zatáhl za ruční brzdu a rozhodčí nařídili trestné střílení. Květoň si při penaltě vylámal zuby na Sedláčkovi, který jeho blafák levým betonem skvěle pokryl. Herně se dařilo i čtvrté řadě, aktivní byl především Ondráček, ale hostující gólman se nenechal překvapit. Třinec srovnal krok ještě před druhou třetinou, Klimenta dostal od mantinelu přihrávku od Adamského, najel si před branku a nedal Sedláčkovi šanci. Zlínský gólman kapituloval po téměř 140 minutách neprůstřelnosti!

Obě mužstva hrála na začátku druhé třetiny opatrně a ofenzivní hokej z úvodní části se vytratil. Ve 27. minutě se ocitl v jasné šanci před odkrytou bránou Peterek, ale k dorážce se nedostal. Trenér Vlach zkorigoval postupem času sestavu na tři řady, což přineslo zvýšenou akltivitu na zlínské hole. U pravé tyčky třinecké klece neúspěšně dorážel Honejsek, poté spálil tutovku aktivní Ondráček. Rozdílový gól přišel v 29. minutě, kouzelník Leška udělal za brankou dvě otočky a zasunul kotouč kolem tyčky podruhé za Hamerlíkova záda. Berani měli při vyloučení Rákose šanci zvýšit své vedení, ale v závěru přesilovky Melenovský třineckého gólmana zblízka nepřekonal. V závěru třetiny se tempo na obou stranách ještě stupňovalo, nicméně změnu skóre na obou stranách to nepřineslo.

Zatímco Varaďa odmítl na začátku třetí třetiny vyrovnání, radovali se vzápětí domácí. Ve 44. minutě ještě nezakončil volný Balaštík, ale Hamrlík přesně mířenou ranou od modré potřetí rozjásal zlínský stadion. Vlachova družina poté nepouštěla soupeře do vážnější akce, dobře bránila střední pásmo a hájila dvoubrankový náskok. Domácí hrozili z rychlých brejků, ale Balaštík a poté Holík neuspěli. Šance na zvrat nepříznivého stavu pro Oceláře přišla v 52. minutě, když zamířil za katr Tesařík, zatímco hrubost Rákose zůstala nepotrestána. Dvakrát střílel Hrabal, Růžička k tomu ještě trefil tyč, ale Sedláček předváděl výborný výkon. Rušné okamžiky přinesla 56. minuta. Klimenta střílel z mezikruží vedle, na druhé straně Melenovský orazítkoval tyčku. Do třetí sirény se stav již nezměnil, kvůli vyloučení se hosté ani nedostali k závěrečné power play. Čajánek a spol. vkročili úspěšně do bitvy o finále, navíc prodloužili domácí neporazitelnost již na dvanáct zápasů v řadě!

Nejlepší vyhodnocení hráči: Petr Leška - Jan Peterek

Juraj Jurík (druhý trenér PSG Zlín): "Připravovali jsme se, že to bude jiný hokej než ve čtvrtfinále s Vítkovicemi. Přece jen Třinec je ofenzivněji laděný, žene se často do útoku. Zápas byl vyrovnaný, podržel nás v důležitých momentech skvělý brankář Jakub Sedláček. Dali jsme dva důležité góly a za celý průběh utkání jsme šli za výhrou více než soupeř. Urvali jsme první výhru. Je to teprve začátek série, zítra začíná nový den a přijde nový zápas."

Pavel Janků (asistent trenéra HC Oceláři Třinec): "V dnešním zápase to byl dvě třetiny vyrovnaný duel. Zlín vedl 2:1, ve třetí třetině jsme otevřeli hru, chtěli jsme nepříznivý stav zkorigovat, což se nám bohužel nepodařilo. Jakmile Zlín odskočil na 3:1, tak si domácí zápas pohlídali. Dnes to z naší strany nebylo úplně ono. Nehráli jsme to, co jsme si řekli. Zítra série pokračuje druhým zápasem, musíme se zlepšit."