Mladší dorost slaví! Otočil semifinále proti Pardubicím a zahraje si o titul

Ještě před večerním čtvrtfinále ševců se Spartou hostil Zimní stadion Luďka Čajky rozhodující semifinále mladších dorostenců. Za stavu 1:1 se Zlín utkal s Pardubicemi o postup do finálového turnaje soutěže, v němž si to nejlepší čtyři mužstva rozdají o titul. Napínavé utkání dospělo až do prodloužení, ve kterém rozhodl půl minuty před koncem Daniel Kowalczyk.
SF3, ne 20.3.2016, ZS Luďka Čajky
Pardubice
3:2p
(1:1, 0:0, 1:1 – 1:0)

Branky a nahrávky: 14. Zmeškal (Dluhoš), 59. Dobiáš (Sedláček), 70. Kowalczyk (Pröschl) – 17. Bucek (Chára, Mazura), 56. Zeman (Blümel, Chára). Rozhodčí: Kubičík – Hanzlík, Axman. Vyloučení: 1:4. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 167. Střely na branku: 31:34. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2.

Kubík – Janošek, Tom. Dřímal, Hamrlík, Kowalczyk, Dluhoš, Jaroněk – Suhrada, Sebera, Pröschl, Světlík, Tad. Dřímal, Sedláček, Dobiáš, Fajkus, Kristek, Zmeškal

Vlk – Oliva, Leder, Rudy, Sýkora, Blažej – Šír, Mazura, Zeman, Blümel, Bucek, Kostka, Chára, Rozlílek, Rouha, Jelínek, Lašák

Utkání o všechno. Semifinálová série se přesunula na východ Moravy za nerozhodného stavu 1:1 a nedělní odpoledne muselo rozhodnout. Na závěrečný turnaj, v němž budou nejlepší čtyři mužstva bojovat o titul, mohl postoupit pouze jeden: buď Zlín, nebo Pardubice.

První třetina jasně ukázala důležitost rozhodujícího zápasu. Ani jeden z týmů nechtěl udělat chybu, a nabídnout tak soupeři šanci. Urputný taktický boj však tu a tam okořenila i nějaká ta gólová šance. Hned v první minutě pořádně zatopila domácímu brankáři Jakubu Kubíkovi útočná dvojice Tomáš Zeman, Matěj Blumel. Na druhé straně hasil pardubický gólman Tomáš Vlk samostatný únik Tadeáše Dřímala.

Úvodní gól zápasu padl ve 14. minutě, kdy domácí Lukáš Zmeškal přesně zakončil útočný výpad své pětky. Zlínu po vstřelené brance doslova narostla křídla a tlačil se do útoku. Další trefa ovšem přišla na druhé straně, a to v 17. minutě. Dynamo vyhrálo buly v útočném pásmu a hned vzápětí neudržel Kubík střelu ve své výstroji. Dominik Chára vydoloval puk a zpoza branky našel zcela volného Jiřího Bucka, který skrz shluk těl v brankoviště dostal puk za čáru. Vyrovnaný stav 1:1 poté vydržel až do přestávky.

Ve druhé části pokračovala dramatická bitva, která sice nepřinesla žádnou vstřelenou branku, ale zajímavé situace na obou stranách ano. Rozhodčí během prostřední třetiny dvakrát vylučoval. Jednou poslal na dvě minuty Zlín a jednou Pardubice, přičemž pokaždé šlo o trest za hru v šesti.

Mladí ševci mohli v početní výhodě strhnout vedení na svoji stranu, když puk proklouzal pod ležícím brankářem Vlkem až před čáru. Jako první se ale zorientoval pardubický obránce a pohotovým odpálením velmi pomohl svému týmu. Také Dynamo si vytvořilo v přesilovce několik zajímavých střeleckých možností, zlínský Kubík ovšem své spoluhráče podržel. Urputný zápas tedy zůstal i po čtyřiceti minutách nerozhodný 1:1.

Třetí dvacetiminutovka se nesla ve stejném duchu jako dvě první. Taktickou bitvu místy prošpikovala nějaká zajímavá šance, nerozhodný stav ovšem dlouho přetrvával, neboť oba brankáři chystali spolehlivě. O něco nebezpečnějším mužstvem byly Pardubice, které se necelých pět minut před koncem třetiny ujaly vedení. Tomáš Zeman dokonale využil tlaku své formace, a přestože brankář Kubík vyrazil tři střely v rychlém sledu, na tu čtvrtou z hole útočníka Dynama už nestačil.

Domácí se vrhli do útoku. Nic jiného jim ani nezbývalo, neboť se ocitli v kritické situaci – jen několik málo minut je dělilo od konce sezony. V samotném závěru dostali ševci velkou šanci v podobě početní výhody a nakonec ji také využili. Vojtěch Dobiáš po rychlém vpádu do útočného pásma zamířil přesně do horního rohu branky a rozjásal žluté barvy. Na Zimním stadionu Luďka Čajky bylo rázem vyrovnáno 2:2 a šlo se do prodloužení.

Hranice postupu do finále a konce sezony se smrskla na jediný gól. Oba celky věděly, že jakákoli chyba může rozhodnout, a snažily se proto hrát zodpovědně. Domácí hráči si v závěru prodloužení zahráli přesilovku, ale z nabídnuté šance se rázem stala málem pohroma. Pardubický útočník Matěj Blümel vypíchl puk na modré čáře a sprintoval sám na Kubíka. Zlínští obránci jej zastavili jen faulem, načež rozhodčí nařídil trestné střílení. Faulovaný pardubický útočník mohl rozhodnout, ale v klíčový okamžik mu puk odskočil od hokejky.

Ševci tedy přežili svou klinickou smrt a pokračovali v přesilovce. Přesně 31 vteřin před sirénou spustil výbuch zlínského nadšení kapitán Daniel Kowalczyk, když střelou, která se otřela o tyč branky, překonal gólmana Vlka. Domácí hokejisté zvítězili 3:2 a celou semifinálovou sérii otočili z 0:1 na 2:1.

Tomáš Valášek (HC PSG Zlín): Chtěl bych klukům pogratulovat k postupu a smeknout před jejich bojovností. Přestože se semifinále vyvíjelo pro nás nepříznivě, nevzdali se. V závěru jsme prohrávali, ale kluci se vrátili do zápasu, to mě těší. Byla to vyrovnaná série. Takový tým, jako byly Pardubice v tomto složení, jsme za celou sezonu nepotkali. Opravdu drama se vším všudy a jsme rádi, že se štěstí nakonec přiklonilo k nám.

Michal Mikeska (HC Dynamo Pardubice): Byla to vyrovnaná série, rozhodl jediný gól. Dokázali jsme, že s tak suverénním mančaftem, jako je Zlín v této sezoně, můžeme hrát vyrovnaně. Dneska jsme sahali po vítězství, bohužel v prodloužení se od nás odklonilo štěstí. Soupeři musíme pogratulovat. Klukům jsem za zápas, sérii i celou sezonu poděkoval, protože jsme dosáhli velkého výsledku. Měli jsme tým, měli jsme partu.