Berani přišli na ledě Budějovic o výhru, Kladno náskok opět navýšilo

Hokejisté PSG Berani Zlín prohráli v zápase 48. kola Tipsport extraligy 2021/22 na ledě týmu HC Motor České Budějovice 2:3 po samostatných nájezdech. Kubiš a spol. přišli v závěru o tři body, neboť ještě v 55. minutě vedli. Jihočeši vyrovnali šťastným gólem po nahození puku od modré čáry. V prodloužení branka nepadla, utkání nakonec rozsekly až nájezdy, ve kterých se štěstí přiklonilo na stranu domácího týmu. Berani neporazili Jihočechy v letošní sezoně ani na čtvrtý pokus. Branky Zlína dali Patriks Zabusovs a Jakub Ferenc. Vzhledem k tomu, že Kladno nečekaně vyhrálo na ledě druhého celku tabulky v Hradci Králové, bodová ztráta na barážovou příčku se ještě navýšila na rozdíl již patnácti bodů. Zlín hraje v pátek 4. února doma s Vítkovicemi.
48.kolo, út 1.2.2022, Budvar aréna, České Budějovice
HC Motor České Budějovice
Berani Zlín
3:2sn
(1:1, 0:1, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 14. min Gulaš (Šenkeřík, Pech), 55. Štich (M. Beránek), rozhodující nájezd Valský - 8. Zabusovs (Kubiš), 28. Ferenc (Honejsek, Mamčics). Rozhodčí: Pražák, Obadal – Lederer, Zíka. Vyloučení: 2:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 000 (omezený počet). Střely na branku: 28:29. Zblokované střely: 17:7. Hity: 6:3. Vhazování: 42/70 (60%) - 28/70 (40%). Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2.

Strmeň - Štich, Percy, Vráblík, Štencel, Bindulis, Šenkeřík, Bučko - Valský, D. Voženílek, J. Ondráček - Karabáček, M. Hanzl, M. Beránek - Gulaš (C), Pech (A), Holec - Chlubna, Koláček, Vondrka. Trenéři: Modrý, P. Martinec, Fousek, S. Hrubec.

Kašík - Gazda, M. Novotný, Suhrada, O. Němec (A), Ferenc, Mamčics - Mallet, Claireaux, Honejsek - Michasenok, Hejcman, Köhler - Zabusovs, R. Veselý, Kubiš (C) - P. Sedláček (A), Makarenko, Okál. Trenéři: L. Jenáček, Rob, Martin Hamrlík, Hrazdira.

Hned v úvodní minutě zahrozil Motor, po přečíslení se dostal do zakončení Šenkeřík, ale gólman Kašík byl pozorný. Poté se prodral do samostatného úniku Ondráček, naštěstí zlínský gólman kotouč vytěsnil do bezpečí. Berani hráli ve 4. minutě úvodní přesilovou hru po faulu Chlubny. Na brankáře Strmeňa, který se objevil překvapivě v bráně Jihočechů místo Hrachoviny, mířil Honejsek, poté Mamčics. Skóre na ukazateli skóre zůstalo stále bezbrankové. V 7. minutě přišla další tutovka pro domácí, potrestaný Chlubna naskočil na led a volný Buček vystřelil jen slabou střelu na Kašíka. Střelecký účet utkání otevřel Zlín v 8. minutě po obrovské chybě Voženílka na modré čáře, kotouč dostal po nahrávce od Kubiše lotyšský forvard Zabusovs a bekhendem chladnokrevně překonal Strmeně - 0:1. Berani zůstali při chuti a při další přesilovce pálili Zabusovs, Mamčics a z dorážky Köhler. Budějovice srovnaly stav gólem z přesilovky ve 14. minutě hry. Zkušený kanonýr Gulaš ze své tradiční parkety přes clonícího hráče překonal Kašíka - 1:1. Motor byl v závěru třetiny aktivnější, ale hosté mohli překlopit vedení na svou stranu. Těsně před první sirénou se neprosadil zblízka Claireaux.

Druhou třetinu zahájili svižně domácí, ve 22. minutě měl Valský na holi vedoucí gól, naštěstí Kašík úspěšně zasáhl betonem. Na druhé straně se protáhl až před gólmana hbitý Honejsek, ale Strmeň se zaskvěl úspěšným zákrokem. Berani hýřili aktivitou a jejich snaha vyústila ve druhý gól. Ve 28. minutě zakončil rychlý protiútok z prostoru kruhu obránce Ferenc po přihrávce od Honejska - 1:2. Gulaš a spol. dostali v polovině zápasu po faulu Makarenka k dispozici čtyřminutovou přesilovku, Motor byl s koncovkou na štíru, neboť Pech, Voženílek i Koláček mířili nepřesně. Nebezpečnou střelu Gulaše zneškodnil Kašík. Při další početní výhodě orazítkoval budějovický snajpr ve 35. minutě jen tyčku zlínské svatyně. Zlín udržel hubené vedení do druhé sirény i zásluhou Kašíka, který vychytal tutovku Voženílka.

Jihočeši prahli po vyrovnání, na začátku třetí třetiny Pech i Hanzl na Kašíka nevyzráli. Zlínští urputně bránili těsný náskok, a zřídka vyráželi do protiútoku. Dvakrát se objevil ve slibné pozici obránce Gazda. Domácí měli obrovskou šanci ve 49. minutě, Valský se probojoval až před Kašíka, ale zlínský gólman včas vyjel z brány. Budějovice vyrovnaly z náhodné situace, v 55. minutě nahození Šticha skončilo překvapivě ve zlínské sítě, když Kašík měl zakrytý výhled - 2:2. Hosté si mohli vzít vedení okamžitě zpět, jenže proti byl Strmeň.

V prodloužení nevyužil rychlý brejk Percy a neradoval se ani z dorážky. Berani poté přečkali dvě oslabení a vyrovnaný duel nakonec rozsekly až samostatné nájezdy. V nic se štěstí přiklonilo na stranu domácího týmu. Zatímco Koláček a Valský své nájezdy proměnili, u Zlína se trefil jen Claireaux. Rozhodující gól si připsal Valský, který Kašíka překonal střelou mezi betony - 3:2.

Samostatné nájezdy: I. Köhler -, Koláček +, II. Zabusovs -, M. Hanzl -, III. Gazda -, Gulaš, IV. Claireaux +, Valský +, V. Kubiš.

Nejlepší hráči:

Jaroslav Modrý (hlavní trenér HC Motor České Budějovice): „Byl to těžký soupeř. Je vidět, že mají nůž na krku. Udělali jsme pár chyb a vždy jsme dotahovali. Měli jsme trochu štěstí. Na nájezdy máme kreativní hokejisty. Chtěl bych pochválit gólmana. I když jsme udělali pár chyb, podržel nás.“

Luboš Jenáček (hlavní trenér PSG Berani Zlín): "Hodnotí se mi zápas špatně. Byli jsme blízko třem bodům, které v naší situaci nutně potřebujeme. Bohužel nám tam spadl gól nahozený od modré čáry. Nevím, co k tomu říct. Ubránili jsme hodně oslabení, Motor má kvalitní hráče. Byla to nyní turbulentní doba, máme v týmu hodně změn. Pomalu si to začíná sedat a dnes se nemusíme za výkon vůbec stydět. Bohužel ale máme jen bod."