Berani vybojovali po skvělém obratu výhru v prodloužení a vezou dva body

Parádní obrat v závěrečných minutách předvedli hokejisté PSG Berani Zlín v utkání 46. kola Tipsport extraligy 2021/22 na ledě týmu HC Verva Litvínov. Zlínští hráči nakonec duel dvou týmů z podpalubí extraligové tabulky vyhráli 4:3 v prodloužení! Berani prohrávali na severu Čech ještě v 52. minutě 1:3, ale poté se nebývale zvedli a dvěma góly během necelé minuty srovnali stav. Svěřenci kouče Luboše Jenáčka dali vítězný gól na začátku prodloužení a vezou z Litvínova dvoubodovou výhru. Kubiš a spol. stáhli manko na předposlední tým Kladna na rozdíl třinácti bodů. Branky dali Patriks Zabusovs, Alexandre Mallet, Jakub Ferenc a rozhodující trefu si připsal Darek Hejcman. Zlín hraje v neděli 30. ledna doma s Kometou Brno.
46.kolo, pá 28.1.2022, ZS Ivana Hlinky, Litvínov
HC VERVA Litvínov
3:4p
(2:0, 0:1, 1:2 - 0:1)

Branky a nahrávky: 7. min Balinskis (Estephan, P. Zdráhal), 20. P. Zdráhal (Irving), 49. P. Zdráhal (Jarůšek) - 35. Zabusovs (Gazda), 52. Mallet (Honejsek, Claireaux), 53. Ferenc (Kubiš, Zabusovs), 62. Hejcman (Zabusovs, Gazda). Rozhodčí: Jeřábek, T. Veselý – Lučan, Kis. Vyloučení: 2:4. Využití: bez. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 000 (omezený počet). Střely na branku: 39:25. Zblokované střely: 6:11. Hity: 6:8. Vhazování: 42/80 (53%) - 38/80 (47%). Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:3, 3:4.

Godla - Irving, Balinskis, Strejček, Hrbas, Stříteský, Demel, D. Kolář - P. Zdráhal, Estephan, Jarůšek - Fronk, V. Hübl (C), P. Straka (A) - P. Svoboda, Sukeľ, A. Kudrna - M. Havelka, Jurčík, M. Chalupa. Trenéři: V. Růžička, V. Sýkora, Orct.

Kašík - Gazda, Mamčics, Suhrada, O. Němec (A), Ferenc, Žižka, M. Novotný - Claireaux, R. Veselý, Mallet - Michasenok, Honejsek, Makarenko - Okál, Hejcman, Kubiš C) - Köhler, P. Sedláček (A), Zabusovs. Trenéři: L. Jenáček, Rob, Martin Hamrlík, Hrazdira.

Berani začali na severu Čech nebojácně, hned v úvodní minutě zahrozil u tyčky Veselý a nebezpečnou pumelici vyslal obránce Suhrada. Brankář Litvínova Godla se nenechal překvapit. Do první vážnější šance se dostala ve 3. minutě Verva, když Jarůšek našel volného Zdráhala v prostoru kruhu, ale nastřelil jen Kašíka. Zlínský gólman zachraňoval i po dorážce Irvinga. Střelecký účet zápasu se otevřel v 7. minutě zásluhou Severočechů. Po ukázkové kombinaci si vyměnili kotouč v prostoru mezikruží Estephan se Zdráhalem a z prostoru kruhu krásně vymetl roh zlínské svatyně lotyšský obránce Balinskis - 1:0. Za necelou minutu mohlo být pro zlínské barvy ještě hůře, do úniku se prodral Kudrna, ale ani nadvakrát nepřekonal Kašíka. Domácí hráli po faulu Okála v polovině úvodní třetiny první přesilovku. Zlínští se ubránili, neboť Chemikům se početní výhoda vůbec nepovedla. Podobně si vedli v přesilovce i hosté, když do úniku se dostal ruský forvard Makarenko, jenže na Godlu nevyzrál. Předtím se neujala ani rána Mamčicse od modré čáry. Litvínov byl blízko navýšení těsného náskoku při další přesilové hře, ránu Irvinga vykopl Kašíkem betonem a dorážka Estephana šla vedle. Ještě před druhou sirénou inkasovali Berani podruhé, skvělý pas za zlínskou obranu dostal Zdráhal a svůj únik úspěšně zakončil bekhendem do Kašíkovy brány - 2:0.

Litvínov se dostal do obrovské šance ve 26. minutě. Zdráhal s Jarůškem jeli osamocení na Kašíka, střelec druhého gólu v rozhodující chvíli trefil jen boční síť, vzápětí ještě Kašík hasil nebezpečnou situaci po střele Jarůška z brankoviště. Tlak Vervy narůstal, v 27. minutě Balinskis napálil z prostoru pravého kruhu tyč zlínské svatyně. Na straně Beranů bylo velké štěstí v polovině duelu, po rychlém brejku Hübla se Strakou kotouč poskakoval po brankovišti, naštěstí v síti neskončil. Berani se vzchopili a dočkali se kontaktního gólu ve 35. minutě. Od mantinelu vypálil Veselý, kotouč vyrazil Godla betonem před sebe a Zabusovs ho usměrnil zblízka do sítě - 2:1. Zlín ožil a jeho aktivitu zbrzdil faul Köhlera. Rozhodčí ve 39. minutě dlouho zkoumali situaci po střele Balinskise, ale kotouč brankovou čáru nepřešel. Hosté byli před druhou sirénou blízko vyrovnání, Godla nejdříve nastavil lapačku po střele Malleta a poté Claireaux v úniku nedotáhl do úspěšného konce kličku do bekhendu.

Zlín vstoupil do třetí třetiny aktivně a se snahou srovnat skóre. Kubiš a spol. byli v úvodu závěrečného dějství s koncovkou stále na štíru. Severočeši mohli náskok navýšit, ve 45. minutě Sukeľ mířil jen do Kašíkových betonů a odražený kotouč přeskočil přes hůl Kudrny. Verva se dočkala třetího gólu ve 49. minutě a byl to gól jako přes kopírák při druhé domácí brance. Po přihrávce od Jarůška se dostal do úniku Zdráhal a svým druhým přesným zásahem krásně vymetl růžek brány - 3:1. Kubiš a spol. se však nevzdali a během necelé minuty dvěma góly srovnali stav! Nejdříve v 52. minutě snížil šťastným gólem Mallet, když se k němu dostal na mezikruží odražený puk a kanadský forvard ho poslal záhadně mezi betony a tyčkou do sítě - 3:2.Za dalších 56 vteřin bylo srovnáno, Zabusovs zpoza branky poslal kotouč do prostoru kruhu a obránce Ferenc ukázkově vymetl šibenici - 3:3. Závěr základní hrací doby patřil Vervě, která ale rozhodující gól nevstřelila. Blíže k němu byl v 57. minutě Balinskis, ale Kašík včasným vyjetím střelu zneškodnil.

V prodloužení se hrálo necelé dvě minuty. V čase 61:51 minuty vstřelil Zlín vítězný gól, Hejcman poslal kotouč za jízdy z prostoru kruhu i s pomocí tyčky za Godlova záda - 3:4. Berani vezou z Krušných hor výhru a dva cenné body!

Nejlepší hráči: Patrik Zdráhal - Patriks Zabusovs.

Vladimír Růžička (hlavní trenér HC Verva Litvínov): "První třetina z našeho pohledu byla slušná. Poté za stavu 2:0 jsme neproměnili další šance a nedali góly. Soupeř nás dostal pod tlak, dal gól na 1:2. Třetí třetina byla podobná. Za stavu 3:1 pro nás a pouhých deset minut do závěru nesmíme vyhraný zápas již prohrát. Bohužel se nám to stalo snad už desetkrát, vedeme a utkání opět nedotáhneme do vítězného konce. To se nesmí stávat, to je vrchol všeho. Nejsme schopni vybojovat puky, padat do střel a dát pro úspěch více."

Luboš Rob (1. asistent trenéra PSG Berani Zlín): "Jeli jsme do Litvínova s očekáváním, že nás čeká těžký zápas. Soupeř bojuje o jiné pozice než my. Máme za sebou sérii zápasů, kdy se nám nedařilo bodovat. Po první třetině, která z naší strany nebyla špatná, jsme prohrávali 0:2. Mohli jsme v závěru třetiny dostat ještě třetí gól a bylo po zápase. Utkání se zlomilo v polovině druhé třetiny při hře čtyři na čtyři, kdy jsme byli aktivnějším týmem a vstřelili kontaktní gól. Za nepříznivé stavu 1:3 nebylo jednoduché hrát, ale cítili jsme šanci, kterou jsme využili. Podržel nás velmi dobrým výkonem brankář Kašík. O naší výhře rozhodlo, že jsme více chtěli uspět než soupeř a byli jsme i více obětavější."