Hattrick Gazdy srazil favorita do kolen. Berani vyhráli na ledě Sparty!

Hokejisté PSG Berani Zlín vyhráli v zápase 29. kola Tipsport extraligy 2021/22 na ledě týmu HC Sparta Praha 6:4 a odvezli si O2 areny nečekanou tříbodovou výhru! Životní zápas odehrál obránce Daniel Gazda, který zaznamenal hattrick a přidal navíc jednu asistenci. Přitom Berani v utkání třikrát prohrávali, ale vždy stáhli těsný náskok favorita. Kubiš a spol. šli do vedení poprvé ve 45. minutě zásluhou přesné dorážky. Závěr utkání byl doslova infarktový. Nejdříve Sparta v 58. minutě vyrovnala na 4:4, ale poté začal úřadovat Gazda. 112 vteřin před třetí sirénou dal vítězný gól, který ještě zpečetil brankou do prázdné sítě při neúspěšné power-play Pražanů. Branky Zlína v hokejové přestřelce dali Daniel Gazda 3, Antonín Honejsek, Radek Veselý a Patriks Zabusovs. Berani stáhli bodové manko na předposlední tým Kladna opět na rozdíl osmi bodů. Zlín hraje v neděli 5. prosince doma s Pardubicemi.
29.kolo, pá 3.12.2021, O2 arena, Praha
HC Sparta Praha
4:6
(2:1, 1:2, 1:3)

Branky a nahrávky: 8. min Sobotka (F. Chlapík), 17. F. Chlapík (T. Pavelka, Sobotka), 34. J. Konečný (Mikliš), 58. Sobotka (Řepík) - 11. Honejsek (Okál, Mallet), 28. R. Veselý (Mamčics, Vopelka), 39. Gazda (Zabusovs, Michasenok), 45. Zabusovs (Gazda, Hejcman), 59. Gazda (Michasenok, Honejsek), 60. Gazda. Rozhodčí: Hejduk, Pilný – Lhotský, Jiří Svoboda. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 000. Střely na branku: 35:34. Zblokované střely: 15:11. Hity: 5:8. Vhazování: 29/62 (47%) - 33/62 (53%). Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:4, 4:4, 4:6.

Salák - Mikliš, Matuškin, Poizl, A. Polášek (A), T. Pavelka, R. Jeřábek - Řepík (C), R. Horák, D. Kaše - F. Chlapík, Sobotka, E. Thorell - Dvořáček, Vitouch, J. Strnad - D. Přikryl, J. Konečný, Buchtele (A). Trenéři: Jandač, M. Hořava, J. Hlinka, Hamara, P. Přikryl.

Huf - Gazda, Mamčics, O. Němec (A), Suhrada, T. Hanousek, M. Novotný, Ferenc - Okál, Honejsek, Mallet - Flynn, P. Sedláček (A), Kubiš (C) - Michasenok, Hejcman, Zabusovs - Fryšara, R. Veselý, Vopelka. Trenéři: Jenáček, Rob, Martin Hamrlík, Hrazdira.

Hned ve 2. minutě odešel za hákování pykat na trestnou lavici obránce Novotný. Pražané v úvodní přesilovce před gólmanem Hufem zahrozili, ale střely kapitána Řepíka a Chlapíka úspěchem neskončily. Berani se oslabení ubránili bez újmy na skóre a zaveleli do útoku. Flynn se prodral v 5. minutě až před sparťanského brankáře Saláka, jenže blafák do bekhendu nedotáhl do úspěšného konce. Na druhé straně se dostal po buly až před Hufa domácí Chlapík, ale z bezprostřední blízkosti ochránce zlínské svatyně nepřekonal. To už neplatilo v 8. minutě, obránci nechali Hufa na holičkách a z dorážky se prosadil zkušený Sobotka - 1:0. Hrál se hokej v rychlém tempu, nahoru, dolů a Zlín rychle srovnal stav. Hosté se štěstím vyrovnali, neboť kotouč se od brusle Honejska odrazil do domácí klece. Gól nakonec posvětil po zkoumání i videorozhodčí - 1:1. Kubiš a spol. hráli pozorně v oslabení, ubránili další přesilovky, když Pražané pálili slepými náboji. Zlínští vyrobili v 17. minutě hrubou chybu v obraně, k puku se dostal Přibyl, ale z prostoru kruhu Hufa nepřekonal. Domácím se to podařilo za půl minuty, kdy strhli vedení opět na svou stranu. Z pravého kruhu se prosadil po přesné střele zápěstím Chlapík - 2:1.

Zlín začal druhou třetinu přesilovou hrou, která vyšla naprázdno, neboť se hosté do gólových šancí vůbec nedostali. Pražané mohli navýšit těsné vedení ve 25. minutě, Švéd Erik Thorell v rozhodujícím okamžiku zaváhal. Akcie hostů držel nad vodou Huf a vytěsnil i dorážku Horáka. Berani ve 28. minutě podruhé v utkání smazali těsný náskok Sparty, po šťastném odrazu se objevil kotouč před volným Veselým, který ho uklidil do sítě - 2:2. Zlínský gólman byl bezchybný, Pražané přidali na aktivitě, Dvořáček a Přibyl v koncovce neuspěli. Zlínští hrozili z rychlých brejků a v 34. minutě byli blízko k vedoucí brance, když Flynn trefil tyč! Forvard Konečný ačkoliv byl faulován se protlačil před Hufa a po střele bekhendem opět strhl vedení pro Spartu - 3:2. Hosté i do třetice stáhli těsný náskok Pražanů. Tvrdou pumelici vypálil v přesilové hře ve 39. minutě obránce Gazda a kotouč se zastavil až v síti - 3:3.

Zlín dostal hned na začátku třetí třetiny nabídku dvou přesilových her v těsném sledu a druhou již využil. Za 28 vteřin potrestal prohřešek Chlapíka premiérovou trefou v extralize Zabusovs. Zakončení Gazdy ještě Salák vyrazil, ale dorážka Lotyše už byla ve 45. minutě úspěšná - 3:4. Berani hráli pozorně v obraně a nedovolili Spartě větší atak. Pražané si vzali v 57. minutě oddechový čas, Salák ještě nestihl odjet na střídačku, do přečíslení se dostali Sobotka s Řepíkem a prvně jmenovaný umístil kotouč do odkryté Hufovy klece - 4:4. Závěr byl doslova infarktový a přinesl pro hosty nečekané tři body. V čase 58:08 minuty Gazda nenápadnou střelou od mantinelu překvapil Saláka - 4:5. Sparta sáhla poté ke hře bez brankáře a za pouhých 13 vteřin zpečetil výhru pro Berany přesnou střelou přes celé kluziště hrdina večera Gazda - 4:6.

Nejlepší hráči: Filip Chlapík - Daniel Gazda.

Jaroslav Hlinka (sportovní manažer, asistent trenéra HC Sparta Praha): „Vstup do zápasu byl z naší strany všelijaký, Saša Salák pochytal hodně šancí Zlína, přesto jsme se dostali opakovaně do vedení. Ještě v půlce utkání jsme to měli relativně pod kontrolou. Poslední třetina ale byla bohužel z naší strany katastrofa. Prohrála nám zápas. Klukům jsme opakovali, že nejsme v pozici, abychom kohokoliv podceňovali. Věděli jsme, že Zlín je houževnatý, ale bohužel jsme absolutně nezvládli závěr.“

Luboš Rob (1. asistent trenéra PSG Berani Zlín): "V každém zápase jsme v naší současné situaci outsider a neřešíme, jestli hrajeme na Spartě nebo s někým jiným. V kontextu našich dosavadních výkonů jsme zvyklí prohrávat a dneska jsme toho možná dokázali využít. I když jsme většinu zápasu ztráceli, tak jsme cítili naději na zvrat. Stále to pro nás byl hratelný zápas. Zachránil nás nakonec Daniel Gazda, který jako obránce vstřelil hattrick."