Vánoční nadílka v podobě dvou bodů. Výhra v Ostravě po čtyřech letech!

Hokejisté PSG Berani Zlín vyhráli v den před Štědrým večerem v utkání 34. kola Tipsport extraligy 2021/22 na ledě týmu HC Vítkovice Ridera 2:1 po prodloužení a odvezli si z Ostravy cenné dva body. Kubiš a spol. dokázali v Ostravar Aréně vyhrát po více než čtyřech letech, neboť předchozích osm vzájemných zápasů vyhrály Vítkovice. Ridera má v posledních týdnech velmi dobrou formu, když bodovala v jedenácti zápasech v řadě. Berani šli do vedení po úspěšném brejku v polovině duelu zásluhou kapitána Pavla Kubiše a těsné vedení drželi až do 55. minuty. Rozhodující gól padl v závěru prodloužení, početní výhodu využil za pouhých devět vteřin obránce Daniel Gazda, který vstřelil devátý gól v sezoně. Jenáčkova družina stáhla ztrátu na předposlední tým Kladna již na rozdíl pouhých tří bodů. Zlín hraje na 2. svátek vánoční doma s Hradcem Králové, začátek v 15:30 hodin.
34.kolo, čt 23.12.2021, OSTRAVAR ARÉNA, Ostrava
HC Vítkovice Ridera
1:2p
(0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 55. min J. Hruška (Marosz) - 29. Kubiš (Mallet, Ferenc), 65. Gazda (Mamčics). Rozhodčí: Pražák, Obadal - Gerát, Zika. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 000 (omezený počet). Střely na branku: 35:31. Zblokované střely: 17:11. Hity: 5:9. Vhazování: 34/69 (49%) - 35/69 (51%). Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.

Stezka – R. Polák (C), A. Solovjov, Jakub Stehlík, Gewiese, L. Kovář, P. Koch, Plášil – Lakatoš, J. Hruška (A), L. Krenželok (A) – M. Kalus, Lindberg, R. Bondra – Roberts Bukarts, Marosz, Dej – Fridrich, Flick, Chlán. Trenéři: Holaň, Philipp, Šimíček, Prusek.

Kašík - Gazda, Mamčics, O. Němec (A), Suhrada, Ferenc, Žižka, M. Novotný - Mallet, Honejsek, Kubiš (C) - Michasenok, R. Veselý, Zabusovs - Vopelka, P. Sedláček (A), Frömel - Fryšara, Karafiát, Flynn. Trenéři: L. Jenáček, Rob, Martin Hamrlík, Hrazdira.

Hned v úvodní minutě pálil od modré čáry Ferenc, ale vítkovický gólman Stezka střelu zneškodnil. Na druhé straně se dostal ke střeleckému pokusu ruský bek Solovjov, brankář Kašík byl na místě. Domácí Ridera se dostávala postupem času více do zakončení, před Kašíkem se neprosadili Dej ani Roberts Bukarts. V 5. minutě odešel na trestnou lavici za držení Vopelka, naštěstí Berani se ubránili oslabení. Do zakončení se prodral Lakatoš, ale v koncovce neuspěl a Lindberg mířil vedle. Ostravané měli více ze hry, na hostující straně zahrozil v 9. minutě jedovkou Mallet, kterou Stezka nadvakrát kryl. Zlínští dostali v 15. minutě výhodu přesilové hry a po 16 vteřinách se zásluhou Honejska radovali ze vstřelení gólu. Rozhodčí však branku neuznali pro nedovolenou hru vysokou holí Malleta a ke změně verdiktu nevedla ani trenérská výzva. V 18. minutě se dostal do sóla Bondra, jenže s kličkou na Kašíka nevyzrál. Závěrečné minuty úvodní třetiny patřily domácím, do zakončení se nedostal Bukarts a Fridrich trefil jen zlínského gólmana.

Zlín hrál na začátku druhé třetiny přesilovku, ale paradoxně střelecký účet zápasu mohli otevřít domácí. V oslabení ujel do úniku Kalus, jeho střela propadla za Kašíkova záda, naštěstí pro zlínské barvy skončila mimo bránu. Ostravané byli aktivnější, do zakončení se dostali Lakatoš, Chlán, nicméně bezbrankový stav na ukazateli skóre do 29. minuty stále trval. Berani se dostali do rychlého brejku tři na jednoho, Mallet ideálně přihrál na hůl kapitána Kubiše, který měl před sebou odkrytou bránu - 0:1. Hosté mohli navýšit těsné vedení při další početní výhodě, ale Stezka byl téměř bez práce. V 38. minutě mohl srovnat stav v přesilové hře Lindberg, ale trefil jen tyč. Ještě před druhou sirénou se dostali hosté do dalšího přečíslení, při brejku dva na jednoho Karafiát nepřekonal Stezku. Obraz hry v prostřední třetině se proti úvodu výrazně změnil, hosté v počtu střel přestříleli Rideru 17:8!

Akcie Beranů na výhru držel ve třetí třetině bezchybný gólman Kašík, který zlikvidoval pokusy Fridricha a Lakatoše. Domácím nevyšla ani přesilovka po faulu juniora Frömela. Do největší šance se dostali, když se vracel zlínský junior na led z trestné lavice, ale Kalus nepropálil Kašíka. Zlínští měli v 51. minutě na své straně i štěstí, neboť teč Stehlíka těsně minula horní břevno. Vítkovice se dočkaly v 55. minutě, Marosz vystřelil od modré čáry a Hruška puk tečoval do sítě - 1:1. Vyrovnávací gól Ridery nakonec posvětil po prozkoumání až videorozhodčí, neboť Berani neúspěšně reklamovali hru vysokou holí.

V prodloužení mohl rozhodnout Lakatoš, ale trefil jen Kašíkovu náruč. Na druhé straně ruského forvarda Michasenoka vychytal Stezka. O bonusovém bodu pro Zlín rozhodla pátá minuta nastavení. Obránce Gazda za pouhých devět vteřin potrestal faul Marosze a přesně trefil odkrytou část vítkovické svatyně - 1:2.

Nejlepší hráči: Aleš Stezka - Libor Kašík.

Miloš Holaň (hlavní trenér HC Vítkovice Ridera): "Marně hledám pozitiva na zápase, snad pouze jediný vstřelený gól. Od začátku jsme předvedli slabý až ostudný výkon. Nedokázali jsme se vyrovnat s tím, že my budeme, kdo převezmeme utkání do své moci, aktivity, střelby a přesilových her. Nakonec jsme rádi alespoň za bod, výkon absolutně neslučitelný s tím, co jsem předváděli před přestávkou. Neomlouvá nás ani to, že jsme měli deset dnů zápasové volno. Takový výkon zkrátka nechceme vidět."

Luboš Jenáček (hlavní trenér PSG Berani Zlín): "Měli jsme před zápasem ze soupeře velký respekt. Při minulém zápase s Budějovicemi jsme nepodali dobrý výkon a z utkání jsme byli velmi zklamaní. Vítkovice hrají momentálně ve velmi dobré formě a mají výborné výsledky, Přijeli jsem do Ostravy se staženým zadkem, snažili jsme se hrát co nejvíce z obrany a držet bezbrankový stav. To se nám podařilo, což bylo důležité pro další vývoj zápasu. Dali jsme z brejku gól, dobře bránili a ve druhé třetině jsme měli další možnosti podobně jako soupeř, který hrozil v přesilovkách. Musím pochválit celý tým za bojovnost, obětavost a výrazně nás podržel brankář Kašík."