III. část | Přežívání na přírodním ledě (1941 - 1957)

V roce 1943 hrají hokejisté Zlína poprvé při umělém osvětlení. Zlínský lední hokej i po pohnutých válečných letech vegetoval pouze na přírodním ledě. V kronice SK Prštné z ročníku 1945/46, je patrné, že se válka podepsala nejen na lidech, ale i na sportovištích a hokejových pomůckách. „Hockeyisté SK Prštné při přechodu fronty byli nejvíce postiženým klubem na Zlínsku. Zcizené hadice, hole, mantinely a řada jiných rekvisit, byly velkou překážkou k pokračování v činnosti“ Tým byl složen z těchto hráčů : Zdeněk a Václav Králíkové, Ondík, Janků, Kotek, Beránek, Středulinský, Polanský, Hrobařík, Prokop, Mlčák, Rejšek, Pazdera, Kovaříček, Písek, Dopita, Novotný, Šuta, Pančoška a Faldík. V následující sezoně vzrostl nejen počet hráčů, ale i počet odehraných zápasů (někteří hráči odehráli až 26 zápasů oproti 7 ze sezony minulé).

V ročence ZSJ Svit z roku 1949 se opět konstatuje, že lední hokej ve Zlíně vzdychá a dívá se směrem k Ostravě, Brnu, Olomouci, Jihlavě, dívá se i dále do zemí českých a slovenských, kde všude již našli způsob, jak úroveň ledního hokeje zvýšit. V této sezoně bylo sehráno pouhých devět utkání, což je velmi nízké číslo. První mužstvo ještě před vytvořením Gottwaldovského kraje bojovalo o titul mistra hanácké župy se Sokolem Těšetice a prohrálo 2:9. V tomto roce se 1. oddíl umístil na prvním místě a 4. oddíl na druhém místě mistrovství první třídy. Dochází ke změně názvu, v roce 1945 se klub přejmenoval na ZK Baťa Zlín, o tři roky později na Sokol Botostroj Zlín. V roce 1949 je město Zlín přejmenováno na Gottwaldov.

Více nám napovídá kronika TJ Spartak Gottwaldov, která byla založena v roce 1952 z hráčů oddílů SK Prštné a SK Letná, zaměstnaných v ZPS. Hráči Svitu přešli do TJ Jiskra. V sezoně 1952/53 hrálo 2. mužstvo bývalého Spartaku Gottwaldov v okresním přeboru, dvě starší dorostenecká mužstva v samostatných soutěžích a první tým dobyl úspěch postupem z krajské soutěže do krajského přeboru. Všechna utkání byla sehrána na kluzišti vybudovaném brigádnicky na hřišti v Prštném.

V sezoně 1953/54 vyhrálo A mužstvo v severní skupině krajského přeboru, podlehlo však v rozhodujícím utkání o přeborníka kraje celku Tatran Uherský Ostroh. Dorostenecké mužstvo se stalo přeborníkem kraje. Zároveň byly zahájeny přípravné práce pro vybudování umělé plochy v místě dnešního zimního stadionu. Svá utkání hrál TJ Spartak na kluzišti v Prštném a TJ Jiskra na Podvesné. Zajímavostí byla výše rozpočtu klubu – 52.336,- Kčs.

V sezoně 1954/55 se po sportovní stránce doslova opakovala historie uplynulé sezony, neboť A mužstvo opět zvítězilo v severní skupině krajského přeboru, ale ve finále podlehlo Jiskře Chropyně. V této sezoně byla sehrána mezi Spartakem a Jiskrou opět dvě mistrovská utkání. V prvním zvítězil Spartak poměrem 6:3 a ve druhém překvapivě vysoko podlehl 0:10. Příznivci ledního hokeje uvítali radostnou zprávu, že byla povolena stavba zimního stadionu. Přesto v dalších dvou sezonách hrál Spartak na přírodním ledě, ale již v centru města - u škol. I v následující sezoně 1955/56 prohrálo mužstvo Spartaku Gottwaldov opět v boji o titul přeborníka kraje, tentokráte s týmem Spartaku Vsetín.

V sezoně 1956/57 pokračovala gottwaldovská mužstva v mistrovských soutěžích bez výraznějších výsledků. Týmy byly zařazeny do severní skupiny krajského přeboru, ve které se umístil Spartak na prvním a Jiskra na druhém místě. Ve vzájemném utkání zvítězil Spartak vysoko 11:2. V boji o přeborníka kraje však již po čtvrté za sebou prohrál, tehdy s vítězem jižní skupiny Jiskrou Staré Město na olomouckém ledě.

Pokračujte na čtvrtou část historie klubu.